Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ród Hallerów patronem ronda w podkrakowskim Rzozowie, sąsiadującym z Jurczycami, gdzie urodził się Błękitny Generał

Ewa Tyrpa
Ewa Tyrpa
Uczestnicy odsłonięcia tablicy z napisem Rondo Rodu Hallerów
Uczestnicy odsłonięcia tablicy z napisem Rondo Rodu Hallerów Ewa Tyrpa
W gminie Skawina kultywowana jest jest pamięć o gen. Józefie Hallerze i jego rodzie. Błękitny generał urodził się w majątku w Jurczycach, gdzie ponad 20 lat temu lokalni patrioci założyli Towarzystwo Gen. Józefa Hallera i Hallerczyków. Corocznie przygotowują różnego rodzaju spotkania związane z działalnością hallerczyków, m.in. w sierpniu, kiedy obchodzone są rocznice np. bitwy polsko-bolszewickiej, a także urodzin błękitnego generała. W tym roku przypada 150 rocznica jego przyjścia na świat (galeria).

Podczas obchodów 150. rocznicy urodzin gen. Józefa Hallera rondu w Rzozowie, zbudowanym na drodze wojewódzkiej nr 953 i gminnej, nadano nazwę „Rondo Rodu Hallerów”.

Radni jednomyślnie uchwalili patronów ronda

Uchwałę Rady Miejskiej w Skawinie odczytał radny z Rzozowa Andrzej Wrzoszczyk, podkreślając, że co rzadko się zdarza, radni jednomyślnie przegłosowali ten dokument.
Został on uchwalony na wniosek m.in. Towarzystwa Gen. Józefa Hallera i Hallerczyków w Jurczycach oraz Stowarzyszenia „Nasz Radziszów” w Radziszowie.

Piotr Ćwik, z-ca sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP przypomniał o wizycie w Jurczycach pięć lat temu prezydenta Andrzeja Dudy, uczestniczącego w odsłonięciu pomnika gen. Józefa Hallera.

Hallerowie są niezwykłymi bohaterami

Gospodarz gminy Skawina burmistrz Norbert Rzepisko mówił że w gminie jest gniazdo Hallerów, rodziny wyjątkowej z niezwykłymi bohaterami. Miał na myśli m.in. Józefa urodzonego w Jurczycach i jego kuzyna Stanisława, pochodzącego sąsiedniej z Polanki Hallera, zamordowanego w 1940 roku w Charkowie.

Rondo drogowskazem do Jurczyc i Polanki Hallera

Teresa Szczygieł, historyczka zaznaczyła, że z ronda drogi prowadzą właśnie do tych dwóch miejscowości.

- Rondo jest drogowskazem do miejsc urodzin tych bohaterów: Stanisława i Józefa, uznawanego za ojca niepodległości Polski – powiedziała pani Teresa, jedna z założycielek TGJHiH, którego prezesem jest Leszek Krupnik.

Ze wspomnieniami z opowiadań dziadków o Józefie Hallerze, podzieliła się sołtys sąsiednich Gołuchowic Anna Pyzik. Wspominali oni, że Józef Haller świetnie znał okolice, bo często przemierzał je pieszo lub konno.

Na uroczystość przyjechał także prof. Jan Żaryn, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w Warszawie.
Z szacunkiem i dumą mówił o ludziach, którzy podtrzymują pamięć o rodzie Hallerów.
Poinformował też, że w planach Instytutu jest postawienie pomnika Błękitnego Generała w Warszawie. Apelował o pomoc w staraniach o to do kancelarii prezydenta i skawińskiej gminy.

W ceremonii odsłonięcia tablicy z nazwą ronda uczestniczył też Michał Haller z trzema córkami, potomek rodu Hallerów, prawnuk płk Stanisława Hallera. Dziękował wszystkim zaangażowanym osobom w tę inicjatywę.

Wzięli w niej udział harcerze z Niezależnego Związku Harcerstwa „Czerwony Mak” w Skawinie oraz 2. Szczepu „Memoria” w Krzęcinie.

Ceremonię prowadził hm Paweł Gruca z NZH, a zabezpieczali ją druhowie z OSP w Rzozowie.

Nadanie nazwy rondu było jedną z części trwających teraz obchodów 150. rocznicy urodzin gen. Józefa Hallera, przypadających 13 sierpnia.

Od września duże zmiany dla kierowców

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski