Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Węgrzce. Tu mieszkał Stanisław Wyspiański. Mieszkańcy - dorośli i dzieci chodzą do niego z imieninową wizytą

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
W Węgrzcach co roku są organizowane imieniny Stanisława Wyspiańskiego, który mieszkał tu pod koniec życia. Przed poświęcony mu obelisk przychodzą dzieci i dorośli
W Węgrzcach co roku są organizowane imieniny Stanisława Wyspiańskiego, który mieszkał tu pod koniec życia. Przed poświęcony mu obelisk przychodzą dzieci i dorośli Fot. Gminna Biblioteka Publiczna w Zielonkach
Dzieci z przedszkola niosą gałązki bzów i żonkili, gospodynie w ludowych strojach idą z bukiecikami. To kwiaty dla artysty: literata i malarza Stanisław Wyspiańskiego. Tak w Węgrzcach w gminie Zielonki obchodzi się imieniny Stanisława.

FLESZ - Sytuacja ludności cywilnej w Mariupolu

Te najpopularniejsze imieniny Stanisława i najczęściej obchodzone przypadają na 8 maja. W tym czasie jest też Tydzień Bibliotek, więc Gminna Biblioteka Publiczna w Zielonkach i jej filia w Węgrzcach urządzają imieniny Wyspiańskiemu. Dla tutejszej społeczności to ważny czas, bo ten malarz i dramaturg pod koniec swojego życia od lata 1906 roku zamieszkał z rodziną w Węgrzcach w zakupionym przez siebie domu. Jednak jesienią 1907 r. ciężko chory wyjechał i wkrótce zmarł w Krakowie.

W tym roku przypada 115 rocznica jego śmierci. Chociaż mieszkańcy gminy Zielonki nie obchodzą rocznicy jego śmierci, nie mają tu grobu. Oni propagują twórczość Wyspiańskiego i promują Węgrzce jako miejsce, gdzie stał dom tego wszechstronnego twórcy z czasów Młodej Polski.

Wymyśliliśmy jeszcze w 2013 roku, że będziemy obchodzili jego imieniny, radośnie przynosząc mu kwiaty. My bibliotekarze idziemy wówczas w korowodzie z dziećmi przedszkolnymi z Węgrzc, szkolnymi z podstawówki z Bibic, paniami w ludowych strojach, przedstawicielkami Dyskusyjnego Klubu Książki. W miejscu, gdzie kiedyś stał dom Wyspiańskiego, a dziś jest obelisk mu poświęcony, składamy imieninowe bukiety - mówi Mariusz Zieliński, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Zielonkach, pomysłodawca tych obchodów.

Oczywiście, jak na imieniny przystało jest hucznie, wesoło, są śpiewy i imieninowe słodycze dla dzieci.
Bibliotekarze przyznają, że w Węgrzcach nie zachowały się materialne śladów po pobycie artysty na tej ziemi. Jego dom został zburzony przez Austriaków w 1914 r., ale pamięć o malarzu, dramaturgu i poecie jest wciąż żywa.

Imieniny artysty to nie jedyne uroczystości przypominające Wyspiańskiego w Węgrzcach. Obecnie na 115 rocznicę śmierci artysty były tu organizowane także występy dzieci i wykład prof. Marka Pieniążka z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Inicjatorem tych wydarzeń był tutejszy mieszkaniec Tomasz Kostecki.

Natomiast huczniejsze uroczystości w Węgrzcach były przed pięcioma laty w 2017 r. Wtedy w gminie Zielonki obchodzono Rok Wyspiańskiego. Wówczas uroczystości organizowano z przytupem. Z udziałem dr. hab. Łukasza Gawła ówczesnego wicedyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie i znawcy Stanisława Wyspiańskiego oraz Moniki Śliwińskiej, która wówczas promowała swoją nową książkę „Wyspiański. Dopóki starczy życia”. A fragmenty „Wesela” zaprezentowali studenci Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie pod opieką Agnieszki Mandat. Wtedy też Węgrzce po raz pierwszy odwiedziła wnuczka artysty Dorota Wyspiańska-Zapędowska.

Malowane kamienie wędrują po gminie Jerzmanowice-Przeginia. Mieszkańcy szukają ich podczas sprzątania swoich wiosek

Jerzmanowice-Przeginia. Gra w kamienie. Malują je, ukrywają ...

Pokaz polskich i ukraińskich gimnastyczek z "Sokoła" w hali sportowej w Zielonkach

Zielonki. Przyjechały gimnastyczki z "Sokoła". Zachęcają dzi...

Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Klubie Dziecięcym w Białym Kościele w gminie Wielka Wieś

Biały Kościół. Premier Morawiecki wizytował nowy żłobek. Pro...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski