Wieliczka. Uniwersytet Trzeciego Wieku rośnie w siłę. Setki seniorów na zajęciach

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Wielicki Uniwersytet Trzeciego Wieku wznowił już w pełni zajęcia (po przerwie spowodowanej pandemią). Obecnie realizowane są tam dwa atrakcyjne projekty dla osób w wieku 60 : "Senior XXI wieku" oraz muzyczna edycja "Repertuaru aktywności seniora"
Wielicki Uniwersytet Trzeciego Wieku wznowił już w pełni zajęcia (po przerwie spowodowanej pandemią). Obecnie realizowane są tam dwa atrakcyjne projekty dla osób w wieku 60 : "Senior XXI wieku" oraz muzyczna edycja "Repertuaru aktywności seniora" materiały UTW Wieliczka
Udostępnij:
Studenci Wielickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku rozpoczęli rok akademicki 2021/2022 nietypowo - w lipcu. Bo nikt nie chciał czekać do „przepisowego” października, po spowodowanej pandemią rocznej przerwie w zajęciach. A te odbywają się obecnie przez cały tydzień (z wyjątkiem weekendów), w ramach dwóch bardzo ciekawych projektów, na które pozyskano w sumie 47 tys. dotacji. Do udziału w tych przedsięwzięciach zaproszono także seniorów z zaprzyjaźnionych UTW w Niepołomicach i Kłaju.

FLESZ - Astronauci amatorzy polecieli w kosmos

Stowarzyszenie Wielicki Uniwersytet Trzeciego Wieku rozpoczęło działalność w marcu 2011 roku. W pierwszym roku akademickim studiowało 60 seniorów. Dziś jest ich blisko 90.

- Ale to nie jest rekord. W 2019 roku, przed pandemią, mieliśmy 122 studentów. Jestem przekonana, że w przyszłym roku znów będzie ich co najmniej ponad 120, bo tylko od lipca, kiedy wznowiliśmy działalność, zapisało się na zajęcia bardzo dużo, bo aż 17 nowych osób, które sprowadziły się niedawno do Wieliczki. Ponadto jeszcze nie wszyscy dotychczasowi studenci zdecydowali się wrócić na UTW, ale wszystko wskazuje na to, że stanie się to w najbliższym czasie – zaznacza Elżbieta Achinger, założycielka wielickiego UTW i prezes zarządu stowarzyszenia.

W dziesięcioletniej historii wielickiej uczelni dla seniorów nie było roku, by nie realizowano tam przynajmniej jednego projektu z pomocą funduszy zewnętrznych. Tym razem takie przedsięwzięcia są dwa (oba dwuletnie, na okres 2021-2022), ale jak mówi Elżbieta Achinger, seniorzy wrócili do studiowania z taką energią, że spokojnie mogliby uczestniczyć nawet w trzech projektach.

Studenci UTW mają obecnie cały tydzień wypełniony różnorodnymi zajęciami, w ramach projektów „Repertuar aktywności seniora - edycja muzyczna” oraz „Senior XXI wieku”, na które stowarzyszenie pozostało w sumie 47 tys. zł dofinansowania z budżetu województwa małopolskiego (w ramach konkursów grantowych).

„Repertuar aktywności” jest dedykowany grupie minimum 200 osób w wieku 60+ pochodzących z powiatu wielickiego. Pod szyldem tego projektu zaplanowano szereg spotkań i działań związanych z kulturą, muzykologią i historią sztuki, m.in.: koncerty, pokazy, warsztaty, cykl wykładów, wycieczki do muzeów w całej Małopolsce, zwiedzanie Akademii Muzycznej w Krakowie i udział w organizowanych tam spotkaniach muzycznych.

W ramach tego projektu powstał także cieszący się wielkim zainteresowaniem - Dyskusyjny Klub Filozoficzno-Społecznego, gdzie seniorzy uczą się zasad dobrej debaty (spotkania te są prowadzone w oparciu o ciekawe materiały filmowe).

Fitness dla mózgu, warsztaty psychologiczne (polegające na doskonaleniu kompetencji psychospołecznych w celu wszechstronnego rozwoju osobowego), zajęcia rehabilitacyjno-ruchowe oraz taneczno-ruchowe (opracowane w konsultacji z lekarzami), przygotowanie przedstawienia teatralnego dla lokalnej społeczności, wycieczki - takie m.in. działania odbywają pod szyldem „Seniora XXI wieku” (dedykowanego dla 400 mieszkańców powiatu wielickiego).

To przedsięwzięcie skupia się z kolei na profilaktyce i usprawnianiu osłabiających się z wiekiem funkcji poznawczych oraz procesów myślowych u seniorów (m.in. pamięci, koncentracji uwagi, twórczego i logicznego myślenia).

Zajęcia w ramach projektów są bezpłatne. Harmonogram zajęć jest dostępny na: www.wieliczka-utw.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie