MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zacięta rywalizacja o Parlament Europejski. Według exit poll eurowybory wygrała Koalicja Obywatelska przed Prawem i Sprawiedliwością

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
W Krakowie i Małopolsce w ramach wyborów do Parlamentu Europejskiego mieszkańcy głosowali na kandydatów z okręgu 10, obejmującego województwa małopolskie i świętokrzyskie. Na listach nie brakowało znanych nazwisk.
W Krakowie i Małopolsce w ramach wyborów do Parlamentu Europejskiego mieszkańcy głosowali na kandydatów z okręgu 10, obejmującego województwa małopolskie i świętokrzyskie. Na listach nie brakowało znanych nazwisk.
Do godziny 21 można było głosować w niedzielnych (9 czerwca) wyborach do Parlamentu Europejskiego. Według sondażu exit poll najlepszy wynik w kraju zanotowała Koalicja Obywatelska, która zdobyła 38,2 proc. głosów i wyprzedziła Prawo i Sprawiedliwość 33,9 proc. głosów. Trzecie miejsce przypadło Konfederacji - 11,9 proc., czwarte Trzeciej Drodze - 8,2 proc., a piąte Lewicy - 6,6 proc. Teraz w obwodowych komisjach wyborczych rozpocznie się liczenie głosów i poznamy oficjalne wyniki, dowiemy się kto, również z Małopolski przez najbliższe pięć lat będzie reprezentował nas we władzach europejskich.

Z sondażu exit poll wynika, że frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego wyniosła 39,7 proc.

W Krakowie i Małopolsce mieszkańcy głosowali na kandydatów z okręgu 10, obejmującego województwa małopolskie i świętokrzyskie. W całym okręgu 10 wstępne wyniki pokazały, że wygrał PiS - 41,9 proc., przed KO - 26,2 proc., Konfederacją - 15,1 proc., Trzecią Drogą - 10,8 proc. i Lewicą 5,0 proc. W samej Małopolsce sondaż wskazał następującą kolejność - PiS - 40,6 proc., PO - 29,1 proc., Konfederacja - 15,9 proc., Trzecia Droga - 8,3 proc., Lewica - 5,0 proc.

- 10 lat czekaliśmy na to pierwsze miejsce na podium. Osiągnęliśmy prawdopodobnie jako europejska demokratyczna partia najlepszy wynik spośród takich partii w Europie. Pokazaliśmy, że jesteśmy światłem nadziei dla Europy. Z wielkich ambitnych państw Polska pokazała, że tu triumfuje demokracja, uczciwość, Europa. Jesteśmy liderem Unii Europejskiej – skomentował premier Donald Tusk, lider Platformy Obywatelskiej.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński przyznał, że jego partia ostatnio notuje podobne wyborcze wyniki.

- Jesteśmy na podobnym poziomie. Wiemy patrząc na wstępne wyniki, co trzeba zrobić, żeby ten poziom podnieść. Droga do zwycięstwa jest otwarta. Mimo piekielnego ataku na nas idziemy w jednym kierunku, z którego dojdziemy do punktu, z którego możemy się odbić do wielkiego skoku i skoczymy ku zwycięstwu – powiedział prezes Jarosław Kaczyński.

Według sondażu podział na mandaty będzie wyglądał następująco: Koalicja Obywatelska - 21, Prawo i Sprawiedliwość - 19, Konfederacja – 6, Trzecia Droga – 4, Lewica – 3.

Na listach nie brakowało znanych nazwisk. Wiele emocji zawsze wzbudzają pojedynki "jedynek". W tym przypadku listy dwóch największych partii otwierali Bartłomiej Sienkiewicz (Koalicja Obywatelska) i Beata Szydło (Prawo i Sprawiedliwość). Obydwoje spotkają się w ławach Parlamentu Europejskiego.

Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Wyniki głosowania z 9 czerwca 2024 r. (Frekwencja - 40,65 proc.)

  1. 37.06%
  2. 36.16%
  3. 12.08%
  4. 6.91%
  5. 6.30%
  6. 1.49%

Źródło: PKW

Wszystko wskazuje na to, że na mandat może liczyć także przedstawiciel Polskiego Stronnictwa Ludowego Adam Jarubas (Trzecia Droga) oraz Dominik Tarczyński (PiS).

W grupie osób, spośród których mogą wyłonić się europarlamentarzyści znaleźli się Arkadiusz Mularczyk (PiS), Anna Krupka (PiS), Jagna Marczułajtis-Walczak (KO), Marek Sowa (KO), Andrzej Szejna (Lewica), Konrad Berkowicz (Konfederacja), Grzegorz Braun (Konfederacja).

W Krakowie odbył się wieczór wyborczy Platformy Obywatelskiej. - Kochani, to chyba - mamy to! To jest wzruszająca chwila, bo w tym momencie zakończyliśmy przynajmniej tę część maratonu wyborczego i z jednej strony, jak powiedział przewodniczący Donald Tusk, jesteśmy znowu liderem. Jesteśmy znowu na pierwszym miejscu, tak jak to bywało paręnaście lat temu, i to jest naprawdę historyczny moment, bo przecież nie było łatwo - mówił do zgromadzonych na wieczorze wyborczym PO prezydent Krakowa Aleksander Miszalski. - Jednak się udało. Zatrzymaliśmy w Polsce ten marsz populistów i radykałów - dodał.

Ze sceny w Klubie Pod Jaszczurami Bartłomiej Sienkiewicz mówiąc o indywidualnych wynikach, stwierdził: - To nie jest głos na mnie. To jest głos na pewnego rodzaju politykę, którą zaczęliśmy wprowadzać w Polsce. Politykę rozliczania złodziei, gangsterów, ludzi, którzy niszczyli nasz kraj. Ten wynik: 38 procent, wynik poszczególnych liderów list to jest wynik gniewu, wobec tego, co się stało. Co druga osoba mówiła mi dokładnie to samo każdego dnia: rozliczcie ich, bo inaczej nieprawość wróci. I mogę się zobowiązać, że zrobię wszystko, żeby nie wróciła, w tym nowym wydaniu, w tym wydaniu europarlamentarzysty, który przecież ma swoją rolę do odegrania na arenie europejskiej, ale nigdy nie zapominając i o świętokrzyskim, i o małopolskim.

Natomiast Beata Szydło, podczas wieczoru wyborczego w Warszawie, podkreśliła: - Zawsze w Parlamencie Europejskim będziemy bronili polskich spraw. Będziemy dbali o to, żeby Unia Europejska rozwijała się i była bezpieczną wspólnotą, w której można normalnie żyć.

Głosowanie w Wyborach do Parlamentu Europejskiego 2024 odbywało się w godzinach 7–21. Wybranych zostanie 720 posłów i posłanek do Parlamentu Europejskiego, o 15 więcej w porównaniu z poprzednimi wyborami. Z reguły, łączna liczba posłów i posłanek do Parlamentu Europejskiego jest ustalana przed każdymi wyborami. Nie może przekroczyć 750 osób plus przewodniczący/ca.

Liczba posłów i posłanek do PE wybieranych z każdego kraju Unii Europejskiej jest ustalana przed każdymi wyborami i opiera się na zasadzie degresywnej proporcjonalności, co oznacza, że każdy poseł i posłanka do PE z większego kraju reprezentuje więcej osób niż poseł czy posłanka z mniejszego kraju. Minimalna liczba posłów i posłanek do PE z dowolnego kraju to sześcioro, a maksymalna to 96.W Polsce wybieraliśmy 53 europosłów. Większą liczbę wybierano w czterech innych krajach: Niemczech - 96, Francji - 81,Włoszech - 76 i Hiszpanii - 61.

4 czerwca 1989. Wybory, które zmieniły Polskę

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Zacięta rywalizacja o Parlament Europejski. Według exit poll eurowybory wygrała Koalicja Obywatelska przed Prawem i Sprawiedliwością - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski