Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie

Redakcja

Jednym z zadań realizowanych przez Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie jest zarządzanie systemem gospodarki odpadami komunalnymi. ZIKiT organizuje i nadzoruje przebieg m.in. selektywnej zbiórki odpadów komunalnych w ogólnodostępnych pojemnikach (tzw. dzwonach) oraz zbiórki przeterminowanych leków w aptekach.

Selektywną zbiórkę surowców wtórnych wprowadzono w Krakowie w 1995 r. Obecnie na terenie miasta ustawionych jest ponad 600 kompletów dzwonów do segregacji (tzw. gniazd). W skład każdego z nich wchodzą pojemniki na: papier (niebieski), szkło kolorowe (zielony), szkło bezbarwne (biały) oraz tworzywa sztuczne i metal (żółty). Dzięki nim tylko w ostatnim roku zostało zebranych ponad 6 tysięcy ton surowców wtórnych.

Z kolei zbiórka przeterminowanych leków w wytypowanych aptekach została zapoczątkowana jesienią 2000 r. Obecnie w akcji bierze udział 140 aptek. Ilość zebranych w zeszłym roku leków wyniosła aż 11,7 ton. – Ilość zbieranych surowców wtórnych oraz przeterminowanych leków z roku na rok sukcesywnie wzrasta. Świadczy to o coraz większej wiedzy mieszkańców na temat gospodarowania odpadami – podkreśla ZIKiT.

Prócz tego ZIKiT organizuje i nadzoruje przebieg akcji „Wystawka”, dzięki której krakowianie mogą bezpłatnie pozbywać się odpadów wielkogabarytowych. Podczas akcji na chodnik przed budynkiem (w Dzielnicy I Stare Miasto) lub do podstawionego kontenera (w pozostałych dzielnicach) w podanych w harmonogramie terminach i miejscach można wystawiać/wyrzucać m.in. stare meble, zużyty sprzęt AGD i RTV itp.

ZIKiT prowadzi również budowę pierwszego w Krakowie ZPGO (zbiorczego punktu gromadzenia odpadów) – lamusowni. Powstaje ona na terenie przyległym do bazy Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania przy ul. Nowohuckiej 1. Obiekt – składający się z wielu kontenerów przeznaczonych do zbiórki poszczególnych rodzajów odpadów – będzie miejscem ich czasowego magazynowania. Dla ułatwienia zostanie wybudowana rampa, z której przywiezione odpady będzie można swobodnie wrzucać do stojących poniżej kontenerów.

Do lamusowni będzie można przywozić: surowce wtórne, które nie mieszczą się w dzwonach do segregacji, odpady wielkogabarytowe (np. meble, wanny), odpady niebezpieczne (np. zużyte opony, oleje, akumulatory), odpady elektryczne i elektroniczne (np. zużyty sprzęt AGD i RTV), gruz wytworzony przy własnoręcznie prowadzonych remontach, a także zmieszane i impregnowane drewno.

Kolejną akcją prowadzoną przez ZIKiT jest kampania „Odkupmy Kraków”, która promuje zbieranie przez właścicieli psów pozostawionych przez nie nieczystości. Akcja realizowana jest poprzez rozstawianie przy zieleńcach i trawnikach specjalnych koszy na psie odchody (obecnie jest ich ponad 500). Ponadto ZIKiT współpracuje ze Strażą Miejską, która kontroluje, jak właściciele psów wywiązują się ze swych obowiązków. Aby zachęcić ich do sprzątania po psach, w siedzibach ZIKiT, punktach informacyjnych Ekocentrum, siedzibach Straży Miejskiej oraz w wielu innych miejscach dostępne są bezpłatne zestawy ułatwiające zbieranie psich nieczystości.

W tym roku po raz pierwszy ZIKiT organizuje akcję „Liść”, polegającą na bezpłatnym odbieraniu liści i trawy od właścicieli domków jednorodzinnych. Zebrane w ten sposób odpady zielone zostaną przewiezione do kompostowni, gdzie będą przetworzone na kompost. – Dzięki temu odpady biodegradowalne nie będą zalegały na składowisku. Jednocześnie zwiększy się ich odzysk i unikniemy ich spalania – podkreśla ZIKiT.

ZIKiT propaguje realizowane przez siebie akcje oraz edukuje mieszkańców, m.in. prowadząc od blisko 3 lat portal internetowy Ekocentrum (www.ekocentrum.krakow.pl) oraz bezpłatną infolinię 800–11–22–11. Na portalu, poświęconym gospodarce odpadami i utrzymaniu czystości w mieście, dostępne są m.in. materiały edukacyjne i mapka z wykazem gniazd segregacji oraz aptek zbierających przeterminowane leki. Są tam również multimedia (m.in. spoty i programy informacyjne emitowane wcześniej na antenie TVP Kraków) oraz wiele innych przydatnych informacji. Ponadto witryna Ekocentrum oferuje dostęp do Bazaru – giełdy rzeczy używanych.

W tym roku działania edukacyjne zostały bardzo wzmożone, a to ze względu na realizowany projekt „Czysty Kraków – Lepsze Życie”, dofinansowany z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Projekt ten jest kontynuacją podejmowanych wcześniej działań edukacyjnych, a jego głównym celem jest podnoszenie świadomości mieszkańców w zakresie ochrony środowiska, gospodarki odpadami i czystości w mieście. Projekt składa się z wielu elementów, z których większość została już w tym roku zrealizowana.

W ramach projektu prowadzone są m.in. trzy punkty informacyjne, odbyły się szkolenia w szkołach oraz szkolenia dla nauczycieli, ekologów i radnych. Została również przygotowana nowoczesna wystawa tematyczna, którą można było zobaczyć w sierpniu na Małym Rynku oraz podczas wrześniowej imprezy przy Centrum Handlowym M1.

Jesienią i zimą odbędą się natomiast konferencje oraz panele dyskusyjne na temat systemu gospodarki odpadami. Ponadto zostanie przygotowany konkurs dla dzieci. Przed nami jeszcze także happening zachęcający do używania podczas zakupów toreb wielokrotnego użytku.

Więcej informacji na temat funkcjonowania systemu gospodarki odpadami znaleźć można na portalu www.ekocentrum.krakow.pl oraz pod numerem bezpłatnej infolinii 800–11–22–11

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski