Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Zima w Małopolsce."Nie trzeba będzie odśnieżać chodników". Pamiętacie tę obietnicę wyborczą?

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
odśnieżone!
odśnieżone! Piotr Rapalski
Końcem września, w trwającej kampanii wyborczej, dwóch polityków z Małopolski i Krakowa zapowiedziało, że będzie chciało zmienić ustawę, by właściciele posesji nie musieli już w zimie odśnieżać łopatami chodników przed swoimi domami. Przyszła zima, śnieg spadł, cała Polska odśnieża, własnymi rękami i łopatami. Oczywiście nie piszemy tego z oburzeniem, że sprawa nie została załatwiona, ale z prośbą by o złożonej obietnicy pamiętać. Słynne "łopatowanie" to zdrowe ćwiczenie, ale co za dużo to nie zdrowo...

- Chodzi o to żeby zmienić ustawę o utrzymaniu czystości w gminach i zdjąć z ludzi obowiązek odśnieżania chodników tak aby tym zajęli się zarządcy dróg - mówił nam we wrześniu Dominik Jaśkowiec, krakowski radny PO. - Skoro drogi są publiczne to dlaczego ludność ma sprzątać chodniki, które mają publicznego zarządcę?

A najgorsze jest to, że odśnieżycie rano i zaraz napada. A jak nie zaraz to popołudniu. A jak odśnieżycie wieczorem licząc, że rano będzie odśnieżone, to przez noc napada i trzeba wcześnie wstać i znów "łoapatować"

Pomysł radnego, wymyślony wraz z Grzegorzem Małodobrym, radnym powiatu krakowskiego, miałby dotyczyć całej Polski

A jak odśnieżanie wygląda dziś w praktyce. Co rok policja i straż miejska przypomina mieszkańcom o nim komunikatami. I groźbą mandatów za nieodśnieżenie. A jeśli ktoś nam przed domem się na nieodśnieżonym chodniku wywróci i połamie, to problemy mogą być większe...

Właśnie jeden komunikat przyszedł od straży miejskiej w Krakowie:

"Kraków na biało. Zimowe obowiązki:
Przypominamy, że do obowiązków właścicieli i zarządców nieruchomości należy:
• niezwłoczne uprzątnięcie błota, śniegu, lodu z wydzielonej części drogi publicznej przeznaczonej dla ruchu pieszego – chodnika – położonej bezpośrednio przy granicy nieruchomości z wyjątkiem chodnika, na którym dopuszczony jest płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych,
• niezwłoczne uprzątnięcie błota, śniegu, lodu z części nieruchomości udostępnionej do użytku publicznego,
• niezwłoczne usuwanie sopli i nawisów śniegu stwarzających zagrożenie dla przechodniów, z budynków i ich części oraz urządzeń infrastruktury technicznej,
• pryzmowanie błota, śniegu, lodu na chodniku przy krawędzi jezdni z zachowaniem minimum 1 metra od pnia drzewa, w sposób nieutrudniający ruchu pieszych i pojazdów.
Mieszkańcy mogą przysyłać zgłoszenia o oblodzeniu i opadach, konieczności odśnieżania ulic i chodników – mailowo: [email protected]; telefonicznie: 12 646 23 61."

Policja:
"Przepisy nakładają na właścicieli i zarządców nieruchomości obowiązek zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu, co w praktyce oznacza również konieczność usuwania śniegu i lodu z dachów, balkonów i innych elementów budynku. Szczególną uwagę należy zwrócić na obiekty wielkopowierzchniowe, m.in. hipermarkety, hale targowe i sportowe oraz magazyny, ponieważ zalegający na dachach śnieg może spowodować katastrofę budowlaną. Właściciel bądź zarządca, który nie wywiąże się z obowiązku odśnieżania dachu, musi liczyć się z konsekwencjami (może zostać ukarany mandatem), a nawet z wprowadzeniem natychmiastowego zakazu użytkowania obiektu lub jego części, do czasu usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości.

Policjanci przypominają również o obowiązku odśnieżania chodnika wzdłuż posesji. Zgodnie z art. 117 Kodeksu wykroczeń, kto nie utrzymuje czystości i porządku w obrębie nieruchomości, nie wykonuje swoich obowiązków lub nie stosuje się do wskazań i nakazów wydanych przez właściwe organy podlega karze grzywny do 1 500 złotych albo karze nagany.

Dodatkowo osoba, na której ciążą te obowiązki może ponieść też odpowiedzialność cywilnoprawną za wypadki zaistniałe w obrębie swojej nieruchomości. Oprócz uszkodzeń ciała na skutek upadku, omijanie zaśnieżonego miejsca lub poślizgnięcie się na chodniku może się skończyć nagłym wtargnięciem pieszego na jezdnię wprost pod nadjeżdżający pojazd. W takich warunkach łatwo o potrącenie i nieszczęśliwy wypadek:"

Oto najcenniejsze marki na świecie!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski