MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Żubry

Grzegorz Tabasz
Ja znowu o klęsce urodzaju. Po bobrach i łosiach przyszedł czas na żubry. Sztandarowe osiągnięcie naszych przyrodników powoli zamienia się w problem. Mamy największe na świecie stado żubrów żyjących na wolności. Ponad 1500 sztuk w pięciu grupach.

Problem w tym, że w lasach zrobiło się zbyt tłoczno. Mniejsza o jedzenie. Zawsze można podrzucić siano do paśnika. W ciasnocie choroby przenoszą się z zabójczą szybkością. Choćby gruźlica. Jedyna nadzieja w relokacji. Rozproszenie zwierzaków w kilkunastu przynajmniej miejscach w Polsce.

W dużych kompleksach leśnych, jakich u nas nie brakuje. I jeszcze coś, co całkowicie nie pasuje do szczytnej idei ochrony przyrody. Odstrzał. Polowania dla nieprzyzwoicie bogatych snobów, którzy zapłacą każdą cenę za królewskie trofeum, nawet jeśli zwierz będzie cokolwiek starawy.

Zyski pójdą na utrzymanie gatunku. Dalej bezwzględna eliminacja osobników w wieku poprodukcyjnym. Tusze powędrują do regionalnych karczem, gdzie będzie można posiedzieć przy żubrze. W pieczystej postaci, ale co żubr, to żubr.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski