MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kłopoty z budową dworca autobusowego w Wieliczce. Obiekt będzie stylizowany na zabytkowy i powstanie później

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Tak miał wyglądać wielicki dworzec autobusowy według pierwszej koncepcji. Na nowoczesny budynek nie wyraził zgody wojewódzki konserwator zabytków
Tak miał wyglądać wielicki dworzec autobusowy według pierwszej koncepcji. Na nowoczesny budynek nie wyraził zgody wojewódzki konserwator zabytków materiały UMiG Wieliczka
Gdyby wszystko poszło planowo, budowa dworca autobusowego na miejskim parkingu przy ul. Dembowskiego, przy stacji PKP Wieliczka – Rynek – Kopalnia, dobiegałaby teraz końca. Jednak na centrum komunikacyjne trzeba będzie poczekać do końca 2021 roku. Ostatecznie obiekt będzie zupełnie inny niż zakładano i powstanie w innym rejonie placu postojowego, co wiąże się z rozbiórką ulokowanych tam punktów handlowo-usługowych. Wzrosną też koszty inwestycji.

FLESZ - Złoto najdroższe od dekady

Wręcz rewolucyjne zmiany w projekcie, realizowanym z pomocą funduszy unijnych (z puli na zintegrowane inwestycje terytorialne, tzw. zit), są efektem zaleceń wojewódzkiego konserwatora ochrony zabytków. Natomiast na rosnące opóźnienie w budowie dworca ma wpływ także epidemia Covid-19, która przez długi ograniczała możliwość prowadzenia ustaleń dotyczących tego przedsięwzięcia.

Burmistrz Wieliczki Artur Kozioł mówi, że trwające miesiącami negocjacje z wojewódzkim konserwatorem zabytków są już zakończenie, a „obecny projekt dla dworca jest ostateczny”.

- Budynek musi być stylizowany na zabytkowy. Zgodnie z zaleceniem konserwatora będzie podobny architektonicznie do mediateki (nowa siedziba biblioteki wybudowana w latach 2015-2018 przy Placu Skulimowskiego – red.) - powiedział nam Artur Kozioł.

Inwestycja w tym kształcie będzie dużo droższa, pochłonie ponad 5 mln zł.

- Złożyliśmy już wniosek o przesunięcie pieniędzy w ramach zit-u, co pozwoli na zwiększenie unijnej dotacji na budowę dworca. Na sierpniowej sesji zwrócę się także do Rady Miejskiej o zwiększenie gminnych wydatków na tę inwestycję i zatwierdzenie nowego harmonogramu jej realizacji. W związku z sytuacją termin zakończenia budowy dworca został przesunięty na grudzień 2021 przyszłego roku - wylicza burmistrz Wieliczki.

Wzniesienie budynku dworca na parkingu, pełniącym funkcję węzła przesiadkowego (na autobusy plus pociągi Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej), zapowiedziano już przed kilku laty. Jednak ta inwestycja od początku generuje kłopoty.

By wybrać budowniczego dworca – z ofertą o wartości 3,685 mln zł – potrzebnych było aż pięć przetargów (wcześniejsze unieważniano z powodu zbyt wysokich cen). Konkurs – w formule zaprojektuj i wybuduj – rozstrzygnięto wreszcie w lipcu 2019 roku, a prace związane przedsięwzięciem – przygotowanie dokumentacji technicznej oraz budowa infrastruktury - miały trwać do sierpnia 2020 roku.

Plan skończył się fiaskiem, bo ostatni rok minął na ustaleniach z wojewódzkim konserwatorem zabytków (rejon ulicy Dembowskiego znajduje się w strefie ochrony konserwatorskiej) dotyczących wyglądu dworcowego budynku. Według przygotowanej przez Wieliczkę koncepcji, obiekt miał być nowoczesny, jednak konserwator stał mocno na stanowisku, że musi on nawiązywać do zabytkowej architektury miasta.

Kolejne novum to zmiana lokalizacji centrum komunikacyjnego. Dworzec miał powstać w sąsiedztwie peronu stacji kolejowej, ale i tu konserwator zabytków miał inne zdanie. Zalecił jego budowę na części parkingu, która graniczy z restauracją, a więc bliżej ulicy Dembowskiego.

- By wybudować tam dworzec i jednocześnie nie zmniejszyć liczby miejsc parkingowych, konieczne będzie wyburzenie znajdujących się tam punktów handlowych i toalet publicznych. Ale miejsca dla sklepików oraz sanitariaty powstaną w siedzibie dworca – zapewnia burmistrz Wieliczki.

Inwestycja w nowej wersji ma ruszyć ruszyć tej jesieni. Centrum obsługi podróżnych ma mieć ponad 400 mkw. powierzchni użytkowej. Parter, m.in. z poczekalnią i zapleczem sanitarnym, zostanie przeznaczony dla pasażerów autobusów i pociągów. Na wyższych kondygnacjach będą biura dla obsługi dworca, sale dla kierowców autobusów i inne pomieszczenia administracyjne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski