MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Lawinowo przybywa informatyków. Przemysł, handel, budownictwo, transport w zadyszce. Wielkie zmiany na rynku pracy pod Wawelem

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Po raz pierwszy w historii największą grupę zatrudnionych w Krakowie stanowią pracownicy sekcji „Informacja i komunikacja”, czyli przede wszystkim informatycy i inni specjaliści z licznych pod Wawelem firm technologicznych i wykonujących globalne usługi dla biznesu. Wedle najnowszego raportu GUS, osób takich było na koniec pierwszego półrocza 47,7 tys., co oznacza wzrost rok do roku o… 41,1 procent!
Po raz pierwszy w historii największą grupę zatrudnionych w Krakowie stanowią pracownicy sekcji „Informacja i komunikacja”, czyli przede wszystkim informatycy i inni specjaliści z licznych pod Wawelem firm technologicznych i wykonujących globalne usługi dla biznesu. Wedle najnowszego raportu GUS, osób takich było na koniec pierwszego półrocza 47,7 tys., co oznacza wzrost rok do roku o… 41,1 procent!
Po raz pierwszy w historii największą grupę zatrudnionych w Krakowie stanowią pracownicy sekcji „Informacja i komunikacja”, czyli przede wszystkim informatycy i inni specjaliści z licznych pod Wawelem firm technologicznych i wykonujących globalne usługi dla biznesu. Wedle najnowszego raportu GUS, osób takich było na koniec pierwszego półrocza 47,7 tys., co oznacza wzrost rok do roku o… 41,1 procent! A trzeba pamiętać, że bieżące statystyki GUS obejmują tylko sektor przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 osób. W rzeczywistości bardzo wielu (jeśli nie większość) specjalistów tego sektora pracuje na własny rachunek i/lub na kontraktach, więc populację podawaną przez GUS trzeba pomnożyć przynajmniej przez dwa. Co istotne – w większości pozostałych ważnych dla Krakowa branż, jak przetwórstwo przemysłowe, budownictwo, handel i transport, zatrudnienie w pierwszym półroczu zmalało i nadal się kurczy, czasem bardzo. W handlu – o 12 procent!

Na pierwszy rzut oka informacje napływające z rynku pracy w Krakowie są dobre: bezrobocie jest rekordowo niskie, a zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw (w jednostkach o liczbie pracujących powyżej 9 osób) wzrosło rok do roku o 2,9 procent – do również rekordowych 232,3 tys. osób. To 2,9 procent w górę robi tym większe wrażenie, że przed rokiem, w okresie popandemicznego ożywienia gospodarki, zatrudnienie wzrosło „tylko” o 1,4 proc.

Ale w szczegółach wygląda to już o niebo gorzej: faktycznie zatrudnienie wzrosło tylko w informacji i komunikacji, w zakwaterowaniu i gastronomii (o 8,3 proc. – w ramach tegorocznego odkuwania się po pandemii) oraz obsłudze rynku nieruchomości (o 5,8 proc.), przy czym w drugiej połowie roku w dwóch ostatnich sekcjach także widać już objawy silnej zadyszki i tendencję do ograniczania zatrudnienia (zwłaszcza gastronomii oraz obsłudze nieruchomości). Powodem są lawinowo rosnące koszty, szczególnie energii i paliw – nie do uniesienia dla wielu przedsiębiorców.

Z tego samego powodu już w pierwszym półroczu tego roku spadek przeciętnego zatrudnienia dotknął sekcje: handel; naprawa pojazdów samochodowych (o 12,1 proc.), budownictwo (o 3,7 proc.) oraz działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (o 3,3 proc.). W efekcie tych zmian, jak podaje GUS, najwięcej osób zatrudnionych było w informacji i komunikacji (19,3 proc. ogólnej liczby), a w dalszej kolejności w handlu; naprawie pojazdów samochodowych (17,8 proc.) oraz przetwórstwie przemysłowym (16,4 proc.).

Dane napływające z Krakowa są o tyle ważne, że zatrudnieni tutaj w sektorze przedsiębiorstw stanowią od lat około 43 proc. ogólnej liczby zatrudnionych w tym sektorze w całej Małopolsce.

Kto likwiduje firmy w Krakowie, a kto je zakłada

Według stanu na koniec czerwca 2022 r. w rejestrze REGON wpisanych było 163,6 tys. podmiotów gospodarki narodowej z siedzibą w Krakowie (stanowią one ponad jedną trzecia wszystkich firm w Małopolsce). To o 4,7 proc. więcej niż przed rokiem, co sugeruje dynamiczny rozwój gospodarczy. Problem w tym, że już prawie 19 tys. firm ma zawieszoną działalność, a jednocześnie przyspieszyła likwidacja podmiotów działających w tradycyjnych branżach.

Na koniec pierwszego półrocza najwięcej firm reprezentowało sekcję handel; naprawę pojazdów samochodowych - 28,1 tys., czyli 17,2 proc. ogółu podmiotów, a następnie działalność profesjonalną, naukową i techniczną – 24,7 tys. (15,1 proc.) oraz informację i komunikację – 16,2 tys. (9,9 proc.). Najciekawsze są jednak dane mówiące o tym kto otwiera, a kto zamyka działalność. Otóż w ciągu roku liczba firm z sekcji informacja i komunikacja wzrosła o blisko… 21 procent! Spadek liczby firm odnotowano natomiast m.in. w sekcjach górnictwo i wydobywanie oraz przetwórstwo przemysłowe i działalność finansowa i ubezpieczeniowa.

Usługi biznesowe w Krakowie – sektor na fali mocno wznoszącej

Rewolucja na rynku pracy doprowadziła do tego, że GUS w swym raporcie za pierwsze półrocze 2022 poświęcił oddzielny podrozdział branży nowoczesnych usług dla biznesu. Statystycy zauważają, że „w porównaniu z poprzednim rokiem wystąpił wzrost obrotów w większości badanych grupowań z obszaru usług biznesowych. Największy (…) w działalności usługowej w zakresie informacji (o 87,3 proc.), a w dalszej kolejności: w działalności wydawniczej (o 60,6 proc.), w działalności związanej z obsługą rynku nieruchomości (o 52,2 proc.), w działalności w zakresie architektury i inżynierii; badań i analiz technicznych (o 47,9 proc.), w działalności związanej z oprogramowaniem i doradztwem w zakresie informatyki (o 34 proc.) oraz w działalności związanej z zatrudnieniem (o 33 proc.)”.

Nieco niższy wzrost obrotów wystąpił: w usługach związanych ze sprzątaniem obiektów (o 19,6 proc.), w działalności prawniczej, rachunkowo-księgowej i doradztwa podatkowego (o 16,8 proc.), w usługach doradztwa związanego z zarządzaniem (o 7,9 proc.), w działalności detektywistycznej i ochroniarskiej (o 7 proc.) oraz w działalności związanej z administracyjną obsługą biura i pozostałej działalności wspomagającej prowadzenie działalności gospodarczej (o 1,9 proc.). Spadek obrotów wystąpił w pozostałej działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej (o 70,1 proc.) oraz w usługach w zakresie reklamy, badania rynku i opinii publicznej (o 47,7 proc.).

Minister Niedzielski o trudnym czasie pandemii i rodzinie

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski