MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mniej miejsc w kopalniach, więcej w pubach i hotelach

GRZEGORZ SKOWRON
Fot. Archiwum
Fot. Archiwum
PRACA. Przybywa bezrobotnych, którzy nie mają prawa do zasiłku. Rok temu stanowili oni 85,3 proc. wszystkich zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy, teraz już 87,1 proc.

Fot. Archiwum

Zwiększa się też liczba osób długotrwale oczekujących na zatrudnienie oraz w wieku powyżej 50 lat. Jedynym pocieszeniem jest to, że najmłodsi stanowią coraz mniejszą grupę wśród bezrobotnych. Nadal jednak rok temu co czwarta osoba bez pracy miała do 25 lat, teraz nieco więcej niż co piąta.

Znalezienie pracy jest coraz trudniejsze. Na jedną ofertę zatrudnienia przypada 42 małopolskich bezrobotnych. Wprawdzie w ciągu ostatniego miesiąca przybyło pracodawców zamierzających zwiększyć zatrudnienie w swojej firmie, ale w porównaniu do sytuacji sprzed roku ofert pracy jest jednak mniej aż o 10 proc.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy najbardziej zatrudnienie spadło w górnictwie (o 14,6 proc.) i budownictwie (o 9,1 proc.). Ale są branże, gdzie miejsc pracy przybyło. Dotyczy to przede wszystkim działalności naukowej i technicznej (wzrost o 10,7 proc.) oraz gastronomii i hotelarstwa (o 6,8 proc.). Minimalnie wzrosło zatrudnienie w transporcie, na poziomie sprzed roku liczbę pracowników utrzymały sklepy i zakłady naprawiające samochody.

Stopa bezrobocia w Małopolsce wynosi 11,3 proc. (średnia w kraju to 13,0 proc.). Najmniejsza jest w Krakowie (6,2 proc.) i jest to jedyne miasto, gdzie bezrobocie jest mniejsze niż 10 proc. Blisko tej granicy jest jeszcze tylko Tarnów (10,1 proc.) oraz powiaty krakowski (10,3 proc.) i bocheński (10,8 proc.).

Najtrudniejsza sytuacja jest w powiecie dąbrowskim, gdzie pracy nie ma dla 19,1 proc., gdy przed rokiem bezrobocie wynosiło tam 18,3 proc. Tylko nieco lepiej jest w powiatach limanowskim (18,3-procentowe bezrobocie) i nowosądeckim (17,1 proc.). W obu tych powiatach w ciągu 12 miesięcy przybyło osób poszukujących pracy.

Ale najbardziej bezrobocie wzrosło w powiatach: gor-lickim (z 13,1 do 14,6 proc.), chrzanowskim (z 14,2 do 15,6 proc.) i nowotarskim (z 12,5 do 13,9 proc.).

Powiat olkuski jest jedynym w naszym regionie, gdzie w ciągu roku ubyło bezrobotnych.

Rynek pracy. W Małopolsce jest 158,5 tysięcy bezrobotnych. To wprawdzie o 1,2 tys. mniej niż miesiąc temu, ale aż o 12 tys. więcej niż przed rokiem.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski