Powiat krakowski. Skokowy wzrost pensji władz i diet radnych. Była próba zatrzymania tych podwyżek

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Starosta powiatu krakowskiego Wojciech Pałka otrzymał podwyżką pensji do ponad 19 tys. złotych
Starosta powiatu krakowskiego Wojciech Pałka otrzymał podwyżką pensji do ponad 19 tys. złotych Fot. Krzysztof Kamiński/Starostwo Powiatowe w Krakowie
Udostępnij:
Prawie dwukrotnie wzrosła pensja starosty krakowskiego Wojciecha Pałki z nieco ponad 10 tys. zł do ponad 19 tys. zł brutto. Podwyżkę uchwalili radni i na tej samej sesji podnieśli wysokość swoich diet. Opozycja chciała część tych podwyżek powstrzymać, ale w głosowaniu okazało się, że zdecydowana większość radnych poparła podwyżki. Radni obecnie otrzymają od ponad 3,4 tys. zł do 4 tys. zł.

FLESZ - Co składa się na cenę paliwa?

Podczas sesji Rady Powiatu nad podwyżkami pensji starosty i diet wywiązała się dyskusja. Pensja władz powiatu oraz gmin rośnie ze względu na nowe przepisy. Wyższe stawi uchwalają wszystkie samorządy. Ustawodawca wskazał nowy górny pułap wynagrodzenia. Jeśli dotychczas dla szefa samorządu górny pułap wynosił ok 12 525,94 zł brutto, to obecnie jest to 20 041,50 zł brutto, nie wliczając w to wysługi lat, którą dla każdego wylicza się indywidualnie.

Niektórzy uważają, że przy rosnącej inflacji, konieczności oszczędzania w samorządach, ustawodawca wymierzył cios w samorządy, bo duże podwyżki oburzają mieszkańców gmin i powiatów.

Podwyżka dla starosty

Starosta krakowski miał dotychczas pensję 10 690 zł brutto. Obecnie wzrosła one do 19 217,50 zł. Na to wynagrodzenie składają się cztery elementy: wynagrodzenie zasadnicze: 10 770 zł, dodatek funkcyjny: 2 770 zł, dodatek specjalny: 4 062 zł oraz dodatek za wysługę lat: 1 615,50 zł.

Sam starosta zrezygnował z jakiegokolwiek komentowania podwyżki swojej pensji. Podczas sesji zgłosił, że nie będzie brał udziału w tej procedurze i nie głosował nad uchwałą dotycząca jego pensji. Wnioskodawcą w sprawie tej uchwały był Piotr Goraj, przewodniczący Rady Powiatu Krakowskiego.

Dotychczasowa pensja starosty była nieadekwatna do obowiązków i pracy. Trzeba wziąć pod uwagę, że nasz powiat jest drugim co do wielkości w kraju i największym z wojewódzkie małopolskim. Starosta pełni też wiele innych funkcji np. jest przewodniczącym Konwentu Powiatów Województwa Małopolskiego, działa w Radzie ds. Samorządu Terytorialnego w ramach Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP - mówi przewodniczący Goraj.

Rośnie wysokość diet radnych

Na tej samej sesji radni zmienili wysokość swoich diet i właściwie tutaj wywiązała się dyskusja. Dotychczas wszyscy radni - bez względu na funkcje, czy to w prezydium rady czy komisjach - mieli dietę tej samej wysokości - maksymalną możliwą kwotę: 2684,13 zł. A uchwała dotycząca diet nie zmieniała się od 2003 roku.

Po propozycjach zmian radni powiatowi obecnej kadencji otrzymają od 3435 (ci, który pracują tylko w dwóch komisjach) do 4079 zł (przewodniczący Rady oraz nieetatowi członkowie Zarządu). Wyliczone dla każdego radnego kwoty stanowią od 80 do 95 procent maksymalnej kwoty przewidzianej przez ustawodawcę - a kwota maksymalna wynosi 4294,60 zł.

Dyskusje i głosowania

Te podwyżki zakwestionowała część opozycji. Radny Grzegorz Małodobry stwierdził na sesji, że to nie czas na podwyżki dla władzy, a przede wszystkim czas na podwyżki dla pracowników starostwa. A Piotr Opalski dodaje, że zamiast podwyżek dla władz i radnych należało pieniądze przeznaczyć dla nauczycieli, żeby nie uciekali z powiatowych szkół do Krakowa za lepszymi zarobkami.
Radny Łukasz Krupa, szef klubu Koalicji Obywatelskiej w Radzie Powiatu Krakowskiego uznał, że projekty uchwały dotyczącej zmiany diet radnych nie były prawidłowo konsultowane.

Przewodniczący Goraj konsultował projekt uchwały z zarządem zamiast z radnymi. Nie zapytał o to, co mają do powiedzenia radni, czego oczekują. Sposób konsultacji uchwały dotyczącej diet radnych uważam za karygodny - mówi Łukasz Krupa.

Podkreśla, że przedstawił poprawki do tej uchwały. - Naszym zamiarem, jako radnych opozycyjnych, było pozostawienie diet na obecnym poziomie z niewielką podwyżką dla przewodniczącego. Jednak te propozycje nie zostały przegłosowane - dodaje Krupa.

Tymczasem Piotr Goraj podkreśla, że konsultacje były. Zaznacza, że radni przychodzili do niego - także opozycyjni przed procedowaniem uchwały i proponowali, żeby w dotychczasowej uchwale dotyczącej diet nic nie zmieniać.

To oznaczałoby, że wszyscy otrzymywaliby nadal maksymalne stawki. Ale uchwała ma różnicować stawki diet dla radnych, prezydium rady, przewodniczących komisji. Nasza dawna uchwała pod tym względem nie spełniała wymogów. Jeśli chodzi o propozycje opozycji to na sesji było to bardziej działanie pod publikę. Ja te poprawki opozycji poparłem w głosowaniu, ale większość radnych przegłosowała zmiany i podwyżki. Klub radnych opozycyjnych nie przekonał wielu do swoich poprawek. A co do konsultacji - to wszyscy mogli w nich uczestniczyć. Uchwałą w sprawie diet trzy razy zajmowała się komisja statutowo-regulaminowa, każdy mógł przyjść na obrady tej komisji - mówi Piotr Goraj, przewodniczący Rady Powiatu Krakowskiego.

Odnowiony, klasycystyczny dwór w Modlnicy i otaczający go park będą udostępnione mieszkańcom i turystom

Otwierają dwór Konopków w Modlnicy. Uczelnia zaprasza do pań...

W Jerzmanowicach podpisano umowę na przebudowę drogi krajowej nr 94 na odcinku 8 kilometrów

Jerzmanowice-Przeginia. Rusza rozbudowa krajówki od Zederman...

Jesień w Krzeszowicach. Urocze zabytki skąpane w parkach i k...

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie