MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powiat myślenicki. Najgorzej było do północy, potem woda zaczęła opadać

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Fot. Gmina Myślenice
Najtrudniejszy dla mieszkańców powiatu myślenickiego był czwartkowy wieczór i pierwsza połowa nocy. Do północy przyjęto najwięcej zgłoszeń, a potem ich liczba spadała. W piątek (6 sierpnia) rano były już tylko pojedyncze przypadki. Podobnie było z poziomem wody w Rabie. Najwyższy stan Raba osiągnęła o godz. 23. Miała wtedy 254 cm, co oznaczało przekroczenie stanu ostrzegawczego o 34 cm (stan alarmowy to 290 cm). Potem woda zaczęła opadać. Podobnie było na Lubieńce, gdzie było blisko przekroczenia stanu alarmowego, ale tam woda zaczęła opadać nawet wcześniej niż na Rabie.

Najwięcej wezwań strażacy odebrali z gminy Myślenice i Dobczyce, a w następnej kolejności z gminy Wiśniowa.

Były to przede wszystkim wezwania do udrażniania przepustów, jednej drogi (Bulina-Chełm), usuwania naniesionego rumoszu oraz wypompowywania wody z piwnicy itp.
Strażacy dowozili także worki z piaskiem tam gdzie było to konieczne.

Mieszkańcy Głogoczowa i Krzyszkowic obawiali się powtórki powodzi z 18 lipca br.
W Głogoczowie woda tym razem nie weszła na zakopiankę, ale jadąc drogą krajową nawet w piątek rano woda widać było jeszcze, że woda jest wysoka i znajduje się blisko jezdni.

W Krzyszkowicach zamknięto most na Brzeg, ten sam, który został doraźnie naprawiony po ostatniej powodzi i w tym tygodniu oddany do dyspozycji kierowcom (na razie tylko samochodów osobowych). Woda co prawda tym razem nie przelała się przez niego, ale konieczne jest sprawdzenie przez ekspertów czy konstrukcja znów nie została naruszona.
Jak powiedział nam w piątek rano burmistrz Jarosław Szlachetka, sprawdzenia wymagają także dwa mosty w Porębie. Niedługo potem okazało się, że zostały one uszkodzone. Jeśli chodzi o pozostałe mienie gminne, to uszkodzone zostały przepusty m.in. w Krzyszkowicach, Osieczanach, Głogoczowie.

Burmistrz Jarosław Szlachetka podziękował strażakom, dodając, że gdyby nie ich działania straty byłyby o wiele większe.

Mniejsza intensywność opadów deszczu na szczęście nie spowodowała zagrożenia jakie miało miejsce na tych terenach trzy tygodnie temu, ale i tak według zebranego materiału na godziny poranne doszło do podtopienia, zalania ok. 40 budynków. Usuwano z dróg naniesiony żwir, ziemię, udrażniano przepusty – 10; usuwano powalone na drogi drzewa - 2. Do działań zaangażowano 50 jednostek i ok. 250 strażaków. Zanikające opady umożliwiły opanowanie sytuacji ratowniczej na terenie powiatu

- podsumowuje bryg. Roman Ajchler, dowódca JRG w Myślenicach.

Nadal obowiązują ogłoszone wczoraj przez gminy: Myślenice - alarm przeciwpowodziowy oraz pogotowia przeciwpowodziowe - w powiecie myślenickim oraz w gminach Wiśniowa, Pcim i Raciechowice.

Obecnie nie ma ostrzeżeń meteorologicznych dla powiatu myślenickiego. Jeśli zaś chodzi o ostrzeżenia hydrologiczne to wydano takie drugiego stopnia, które ostrzega przed możliwymi wezbraniami z przekroczeniem stanów w zlewni Raby.

Dla mieszkańców dostępne są wciąż numery alarmowe Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego oraz Centrum Usług Społecznych, gdzie można zgłosić szkody wyrządzone przez powódź

– mówi Jarosław Szlachetka, burmistrz Miasta i Gminy Myślenice.

Numery kontaktowe do Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego:

  • 12 372-09-30,
  • 12 372-09-31,
  • 12 639-23-75

Numer alarmowy Państwowa Straż Pożarna w Myślenicach:

  • 12 373 41 00 lub 112

Numer do Centrum Usług Społecznych w Myślenicach:

  • 519 541 549

W gminie Dobczyce mieszkańcy mogą dzwonić pod numery:

  • 12 372 17 14
  • 12 372 17 20

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski