MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Seniorzy chcą być blisko nie tylko w święta

Redakcja
Rodzinna atmosfera, kolędowanie i wiele wzruszeń. Tak minęła Wigilia, w której wzięło udział 160 osób Fot. Marcin Warszawski
Rodzinna atmosfera, kolędowanie i wiele wzruszeń. Tak minęła Wigilia, w której wzięło udział 160 osób Fot. Marcin Warszawski
Na Wigilii zorganizowanej przez oddział rejonowy Kraków-Podgórze Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów opłatkiem podzieliło się 160 seniorów. Było też wspólne śpiewanie kolęd i Jasełka. - Nasz oddział liczy około 2 tysięcy członków zrzeszonych w ponad 30 kołach terenowych. Takie spotkania są okazją do integrowania krakowskich seniorów, którzy mają ogromną potrzebę bycia razem - mówiła Danuta Kleszowska, prezes oddziału Kraków-Podgórze Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.

Rodzinna atmosfera, kolędowanie i wiele wzruszeń. Tak minęła Wigilia, w której wzięło udział 160 osób Fot. Marcin Warszawski

Seniorzy, którzy zjawili się na spotkaniu wigilijnym w restauracji "Śląskiej", nie kryli wzruszenia i chętnie włączali się we wspólne kolędowanie. Nie zabrakło też symbolicznych, świątecznych upominków. - Dawniej śpiewało się prawie każdego dnia i przy każdej okazji. Dlatego seniorzy znają wiele piosenek na niemal każde święto czy okoliczność - opowiadał Ziemowit Pawlisz, który zapewniał oprawę muzyczną. Dodawał, że seniorzy sami chętnie przygotowują śpiewniki i uczą się nowych utworów.

Spotkanie opłatkowe było możliwe m.in. dzięki wsparciu Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie, Urzędu Wojewódzkiego oraz trzech dzielnic: Dębnik, Łagiewnik-Borku Fałęckiego oraz Swoszowic. - Naszą dzielnicę cechuje rzadka struktura, co potwierdza także średnia wieku w naszej radzie wynosząca niemal 59 lat. Większość gospodarstw domowych to domy wielopokoleniowe. Zdajemy sobie sprawę, w jak trudnej sytuacji finansowej są najstarsi krakowianie, dlatego przez uczestnictwo w takich spotkaniach chcemy pokazać naszym seniorom, że jesteśmy razem, nie tylko w święta - mówił Krzysztof Mucha, przewodniczący "dziewiątki".

Wśród świątecznych życzeń najwięcej było tych dotyczących zdrowia oraz by w przyszłym roku spotkać się w tym samym gronie. - Z każdym rokiem jest nas coraz mniej, dlatego każda Wigilia, Wielkanoc czy coroczny Dzień Seniora jest wielkim świętem. Niektórzy z nas nie mają już nikogo bliskiego, dlatego radość z takich spotkań jest tym większa - mówiła pani Krystyna z Podgórza.

Także uczestniczący w Wigilii specjaliści podkreślali, że bardzo ważne, by oprócz dbania o zdrowie i kondycję fizyczną seniorzy podtrzymywali także relacje z ludźmi ze swojego otoczenia. - Przez takie spotkania pielęgnujemy w nich otwartość, chęć poznawania świata, dyscyplinujemy do wyjścia z domu - mówiła dr Grażyna Kołomyjska, specjalista gerontologii, która zachęcała zebranych gości do podejmowania różnorakich form aktywności.

Świąteczne spotkanie udowodniło, że w Krakowie nie brak osób, które chcą wychodzić seniorom naprzeciw.- Wigilia to dzień, w którym dla każdego powinno znaleźć się miejsce przy stole oraz ciepły posiłek. Szczególnie teraz powinniśmy pamiętać o osobach starszych i samotnych, dostrzegać ich potrzeby - podsumowywał Antoni Stawarz, z Komisji Polityki Społecznej Dębnik.

marcin warszawski

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski