Tam, gdzie kuli kosy dla powstańców styczniowych. Po 160 latach przygotowali inscenizację w zabytkowej kuźni przy pałacu w Igołomi

(BCA)
Obchody 160.rocznicy wybuchu powstania styczniowego w Igołomi
Obchody 160.rocznicy wybuchu powstania styczniowego w Igołomi Stowarzyszenie Kreatywnie Aktywni
Do starej kuźni przy pałacu w Igołomi przyjechali kowale i kosynierzy. Tam była inscenizacja kucia kos na 160. rocznicę obchodów powstania styczniowego. To dlatego, że w tym miejscu, w zabytkowym budynku kuźni malarz Artur Grottger stworzył obraz „Kucie kos”, a właściwie rysunek pokazujący jak przygotowywano tutaj w 1863 roku prostą bron dla powstańców styczniowych - kosy, które przekuwano na sztorc.

W gminie Igołomia-Wawrzeńczyce w niedzielę 22 stycznia 2023 r. uroczyście obchodzono 160. rocznicę wybuchu powstania. Wydarzenie rozpoczęło się złożeniem kwiatów i zniczy przy grobie powstańców styczniowych na cmentarzu parafialnym w Igołomi. Wartę honorową sprawowali harcerze. Hołd poległym złożyli członkowie Stowarzyszenia Kreatywnie Aktywni i radny powiatu krakowskiego Konrad Szymacha.

W kościele parafialnym w Igołomi odbyła się msza św. w intencji Ojczyzny. Po niej Orkiestra Dęta Hejnał z Igołomi poprowadziła uczestników uroczystości przed pomnik św. Brata Alberta - powstańca styczniowego. Tam kwiaty złożyli: Arkadiusz Wrzoszczyk, wicestarosta krakowski, Konrad Szymacha, radny powiatu krakowskiego, Józef Rysak, wójt gminy Igołomia-Wawrzeńczyce oraz Przemysław Matjas, wiceprzewodniczący Rady Gminy Igołomia-Wawrzeńczyce.

Organizatorzy uroczystości, a byli nimi: gmina Igołomia-Wawrzeńczyce, Centrum Kultury i Promocji w Igołomi-Wawrzeńczycach, Stowarzyszenie Kreatywnie Aktywni, Szkoła Podstawowa w Igołomi, Instytut Archeologii i Etnologii PAN, radny powiatowy Konrad Szymacha - przygotowali ciekawą atrakcję. Zaprosili uczestników święta do Zespołu Pałacowo-Parkowego w Igołomi. Tuż przy bramach zespołu zatrzymali się przy igołomskiej kuźni - tej z obrazu Artura Grottgera . Tam odbyła się rekonstrukcja „Przekuwanie kos na sztorc”.

Zaprezentowali ją kowale z kuźni Jacka Włodarczyka. Rekonstrukcja ta była inspirowana dziełem Artura Grottgera pt. „Kucie kos”. Przy kuźni odwiedzający mogli również spróbować tradycyjnej żołnierskiej grochówki - informują nas organizatorzy ze Stowarzyszenia Kreatywnie Aktywni.

Inscenizacja była wyjątkowym widowiskiem. W kuźni - jak na obrazie Grottgera - znaleźli się kowale kujący kosy. Dookoła sypały się iskry z rozżarzonego żelaza. Obok powstańcy oczekiwali na kosy, jeden stał w drzwiach jakby na czatach. A w głębi pomieszczenia była kobieta z dzieckiem - symbolizująca niezłomną Polkę.

Uroczystości w igołomskim pałacu w rozpoczęły się od odśpiewania hymnu. Następnie było wprowadzenie, głos zabrał wójt Józef Rysak, a potem zebrani mieli okazję uczestniczyć w krótkiej lekcji historii.

Przeprowadził ją dr Krzysztof Tunia, gospodarz pałacu w Igołomi, pracownik Państwowej Akademii Nauk, a jednocześnie Honorowy Obywatel Gminy Igołomia-Wawrzeńczyce. Dr Tunia pokrótce przedstawił najciekawsze informacje dotyczące wybuchu i przebiegu powstania styczniowego na okolicznych terenach - relacjonują przedstawiciele Stowarzyszenia Kreatywnie Aktywni.

Dla upowszechnienia wiedzy o powstaniu Szkoła Podstawowa w Igołomi, która nosi imię Bohaterów Powstania Styczniowego - zorganizowała konkurs plastyczny, Jego poziom oceniono bardzo wysoko. Podczas niedzielnych obchodów uroczyste wręczano nagrody dla laureatów konkursu.

Odbył się także koncert chóru Carmen oraz harcerzy działających przy Szkole Podstawowej w Igołomi, promujący wydanie najnowszej płyty pn. „Młodzi Powstańcom”. Wykonawcy piękne śpiewali patriotyczne pieśni, słuchacze byli oczarowani i wzruszeni.
Uroczystościami patronatem swoim objęli: wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka, starosta krakowski Wojciech Pałka oraz wójt gminy Igołomia-Wawrzeńczyce Józef Rysak.

Obchody 160. rocznicy powstania styczniowego w Ojcowie

Gdy wybuchło powstanie styczniowe... do Ojcowa przybywali oc...

Wzrosła liczba działalności gospodarczych i spółek z kapitałem ukraińskim

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie