Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tam, gdzie kuli kosy dla powstańców styczniowych. Po 160 latach przygotowali inscenizację w zabytkowej kuźni przy pałacu w Igołomi

(BCA)
Obchody 160.rocznicy wybuchu powstania styczniowego w Igołomi
Obchody 160.rocznicy wybuchu powstania styczniowego w Igołomi Stowarzyszenie Kreatywnie Aktywni
Do starej kuźni przy pałacu w Igołomi przyjechali kowale i kosynierzy. Tam była inscenizacja kucia kos na 160. rocznicę obchodów powstania styczniowego. To dlatego, że w tym miejscu, w zabytkowym budynku kuźni malarz Artur Grottger stworzył obraz „Kucie kos”, a właściwie rysunek pokazujący jak przygotowywano tutaj w 1863 roku prostą bron dla powstańców styczniowych - kosy, które przekuwano na sztorc.

W gminie Igołomia-Wawrzeńczyce w niedzielę 22 stycznia 2023 r. uroczyście obchodzono 160. rocznicę wybuchu powstania. Wydarzenie rozpoczęło się złożeniem kwiatów i zniczy przy grobie powstańców styczniowych na cmentarzu parafialnym w Igołomi. Wartę honorową sprawowali harcerze. Hołd poległym złożyli członkowie Stowarzyszenia Kreatywnie Aktywni i radny powiatu krakowskiego Konrad Szymacha.

W kościele parafialnym w Igołomi odbyła się msza św. w intencji Ojczyzny. Po niej Orkiestra Dęta Hejnał z Igołomi poprowadziła uczestników uroczystości przed pomnik św. Brata Alberta - powstańca styczniowego. Tam kwiaty złożyli: Arkadiusz Wrzoszczyk, wicestarosta krakowski, Konrad Szymacha, radny powiatu krakowskiego, Józef Rysak, wójt gminy Igołomia-Wawrzeńczyce oraz Przemysław Matjas, wiceprzewodniczący Rady Gminy Igołomia-Wawrzeńczyce.

Organizatorzy uroczystości, a byli nimi: gmina Igołomia-Wawrzeńczyce, Centrum Kultury i Promocji w Igołomi-Wawrzeńczycach, Stowarzyszenie Kreatywnie Aktywni, Szkoła Podstawowa w Igołomi, Instytut Archeologii i Etnologii PAN, radny powiatowy Konrad Szymacha - przygotowali ciekawą atrakcję. Zaprosili uczestników święta do Zespołu Pałacowo-Parkowego w Igołomi. Tuż przy bramach zespołu zatrzymali się przy igołomskiej kuźni - tej z obrazu Artura Grottgera . Tam odbyła się rekonstrukcja „Przekuwanie kos na sztorc”.

Zaprezentowali ją kowale z kuźni Jacka Włodarczyka. Rekonstrukcja ta była inspirowana dziełem Artura Grottgera pt. „Kucie kos”. Przy kuźni odwiedzający mogli również spróbować tradycyjnej żołnierskiej grochówki - informują nas organizatorzy ze Stowarzyszenia Kreatywnie Aktywni.

Inscenizacja była wyjątkowym widowiskiem. W kuźni - jak na obrazie Grottgera - znaleźli się kowale kujący kosy. Dookoła sypały się iskry z rozżarzonego żelaza. Obok powstańcy oczekiwali na kosy, jeden stał w drzwiach jakby na czatach. A w głębi pomieszczenia była kobieta z dzieckiem - symbolizująca niezłomną Polkę.

Uroczystości w igołomskim pałacu w rozpoczęły się od odśpiewania hymnu. Następnie było wprowadzenie, głos zabrał wójt Józef Rysak, a potem zebrani mieli okazję uczestniczyć w krótkiej lekcji historii.

Przeprowadził ją dr Krzysztof Tunia, gospodarz pałacu w Igołomi, pracownik Państwowej Akademii Nauk, a jednocześnie Honorowy Obywatel Gminy Igołomia-Wawrzeńczyce. Dr Tunia pokrótce przedstawił najciekawsze informacje dotyczące wybuchu i przebiegu powstania styczniowego na okolicznych terenach - relacjonują przedstawiciele Stowarzyszenia Kreatywnie Aktywni.

Dla upowszechnienia wiedzy o powstaniu Szkoła Podstawowa w Igołomi, która nosi imię Bohaterów Powstania Styczniowego - zorganizowała konkurs plastyczny, Jego poziom oceniono bardzo wysoko. Podczas niedzielnych obchodów uroczyste wręczano nagrody dla laureatów konkursu.

Odbył się także koncert chóru Carmen oraz harcerzy działających przy Szkole Podstawowej w Igołomi, promujący wydanie najnowszej płyty pn. „Młodzi Powstańcom”. Wykonawcy piękne śpiewali patriotyczne pieśni, słuchacze byli oczarowani i wzruszeni.
Uroczystościami patronatem swoim objęli: wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka, starosta krakowski Wojciech Pałka oraz wójt gminy Igołomia-Wawrzeńczyce Józef Rysak.

Obchody 160. rocznicy powstania styczniowego w Ojcowie

Gdy wybuchło powstanie styczniowe... do Ojcowa przybywali oc...

Wzrosła liczba działalności gospodarczych i spółek z kapitałem ukraińskim

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski