MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Targi ciepła już nie zdają egzaminu. Władze Skawiny rozważają rezygnację z tej formy zachęty do wymiany kopciuchów

Ewa Tyrpa
Ewa Tyrpa
Mobilne laboratorium najbardziej interesowało najmłodszych mieszkańców
Mobilne laboratorium najbardziej interesowało najmłodszych mieszkańców Ewa Tyrpa
Władze gminy Skawina od kilku lat prowadzą różne akcje na rzecz poprawy powietrza. Jedną z form są cykliczne targi ciepła, podczas których wystawcy prezentują urządzenia cieplne, m.in. pompy ciepła, kotły gazowe, panele słoneczne. Jednak wszystko wskazuje na to, że ta formuła się wyczerpała. Ostatnio organizowane targi odwiedza niewiele osób.

Mieszkańcy mają możliwość korzystania z różnych ofert, tym bardziej, że ekodoradcy docierają do wszystkich domostw, w których nie wymieniono jeszcze bezklasowego pieca.

Stare piece jeszcze półtora roku

Sabina Paciorek, kierowniczka Referatu Efektywności Energetycznej w Wydziale Ochrony Powietrza w Urzędzie Miasta i Gminy, przypomina, że do końca 2026 roku mogą być używane kotły III i IV klasy.

- Czas się kurczy i zachęcamy właścicieli domów do jak najszybszej wymiany tych pieców. Mają oni możliwość skorzystania z dotacji z różnych programów i z naszej pomocy – oferuje Sabina Paciorek.

Na targach była też Anna Synowiec, doradca energetyczny z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Krakowie.
Obie znawczynie problematyki związanej z ochroną powietrza, były przygotowane na pomoc w likwidacji starych pieców zainteresowanym mieszkańcom.

Sugestie Sabiny Paciorek o rozważenie zasadności organizowania kolejnych targów ciepła przy tak małym zainteresowaniu, bierze pod uwagę burmistrz Norbert Rzepisko.

- Musimy się nad tym zastanowić, bo nie będziemy robić niczego na siłę, ale warto zaznaczyć, że gmina nie ponosi kosztów przygotowywania targów, a bardzo zależy nam na wymianie starych kotłów – powiedział nam burmistrz.

W ostatnich latach wskutek akcji ekologicznych, edukacyjnych i sporych dotacji, w gminie zniknęło ponad 2700 kopciuchów. Do wymiany zostało ponad 600 starych pieców.

Gmina Skawina, jak mało która zanieczyszczona gmina, może pochwalić się sukcesem, a więc spadkiem zawartości szkodliwych substancji w powietrzu. W zeszłym roku zanotowano tu tylko 16 dni z przekroczeniami norm, dopuszczających 35 dni w roku z przekroczeniem 50 mg/m3 pyłów.
10 lat temu takich dni było około 160.

Gmina będzie nadal pomagać

Burmistrz zapewnia, że gmina nadal będzie pomagać mieszkańcom w procedurze wymiany szkodliwych kopciuchów.
Ekodoradcy pomogą wypełnić wnioski, obliczą jaka kubatura w domu wymaga ogrzewania, czy należy wymienić drzwi i okna oraz ocieplić dom.
Na targach ciepła byli przedstawiciele firm produkujących m.in. stolarkę okienną i drzwiową, systemy wentylacyjne, pompy ciepła, a także oferujące kompleksowe usługi związane z likwidacją starych kopciuchów.

Atrakcją, zwłaszcza dla najmłodszych mieszkańców, było, nie po raz pierwszy na Targach, mobilne laboratorium, w którym przeprowadzano pokazy doświadczeń chemicznych.

Po co są strefy czystego transportu?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski