MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Posądzy jest najbezpieczniejsze gospodarstwo w Małopolsce. Zostało docenione przez KRUS

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Ewelina i Grzegorz Zapałowie z Posądzy w gminie Koniusza, mają najbezpieczniejsze gospodarstwo rolne w całej Małopolsce
Ewelina i Grzegorz Zapałowie z Posądzy w gminie Koniusza, mają najbezpieczniejsze gospodarstwo rolne w całej Małopolsce Fot. Archiwum KRUS
Zapałowie z gminy Koniusza prowadzą rodzinne - 10 hektarowe gospodarstwo rolne. Są zorganizowani, odpowiedzialni i jakimś cudem znajdują czas, żeby ich obejście było piękne, zadbane, a maszyny i urządzenia bezpieczne. Rolnictwo to ich życie codzienne i pasja.

Gospodarstwo rolne Eweliny i Grzegorza Zapałów z Posądzy w gminie Koniusza jest najbezpieczniejsze w całej Małopolsce. Tak orzekli specjaliści z wojewódzkiej komisji oceniający gospodarstwa w ramach XVII Ogólnokrajowego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne organizowanego przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Ewelina i Grzegorz Zapałowie - małżonkowie z Posądzy od 12 lat prowadzą swoje gospodarstwo. Uprawiają warzywa: kapustę białą, czerwoną, włoską, kalafiory i selery. Właściwie pracują we dwoje, bo synowie są jeszcze za mali, żeby pomagać rodzicom. Filip ma 11 lat, a Piotr 9 lat. Chłopcy też wymagają wielkiej uwagi rodziców, a ponadto w gospodarstwie są jeszcze dwa psy pekińczyki Tofik i Sofija. Nimi też czasem trzeba się zająć.

Ale małżonkowie z Posądzy sobie radzą, choć pani Ewelina przyznaje, że wiosną i jesienią bywa ciężko. - Wtedy są zbiory warzyw. Zwykle pod koniec roku jest siew kapusty i kalafiora. Potem w lutym sadzenie, a pod koniec kwietnia zaczyna się zbiór kapusty, natomiast w maju zbiór kalafiora. W dzisiejszych czasach o pracowników sezonowych jest ciężko, więc staramy się tak zorganizować czas, żebyśmy sami mogli zebrać plony - mówi gospodyni.

Jak zaznacza Zbigniew Grzyb, kierownik proszowickiego oddziału Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego - gospodarstwo Zapałów zwróciło uwagą pracowników tutejszej placówki. - Jest estetyczne, zadbane i pomysłowe, bo każde miejsce na podwórku jest właściwie wykorzystane - mówi Zbigniew Grzyb.

Zaznacza, że do konkursu bezpiecznych gospodarstw Zapałów zgłosili pracownicy KURS.

- Byliśmy zdziwieni, gdy któregoś popołudnia przyjechał do nas pracownik KRUS i powiedział, że jest już trzeci raz, bo wcześniej nie mógł nikogo zastać w domu. Po prostu do późna pracowaliśmy w polu. Wówczas podpisaliśmy zgodę na udział w konkursie i tak się zaczęło - mówi Ewelina Zapała.

Tą zgodą na udział w konkursie Zapałowie ściągnęli do swojego gospodarstwa tłum kontrolerów. Jurorzy przychodzili i zaglądali niemal w każdy kąt.

Komisja zwracała uwagę na bezpieczne warunki pracy, na to czy maszyny oraz narzędzia posiadają osłony, czy są bezpieczne. Kontrolowano stan budynków i podwórza, sprawdzano, czy jest utwardzone. Oceniano w jakich warunkach są przechowywane środki ochrony roślin, czy traktory wyposażono w apteczki, czy na posesji znajdują się gaśnice i wiele innych rzeczy.

Komisja konkursowa przy okazji sprawdzała porządek i ogólną estetykę. Nic nie mogli Zapałom zarzucić. Przeciwnie podziwiali piękno obejścia i pomysłowość gospodarzy.

- Uwagę komisji przykuła podwieszana półka na metalowej konstrukcji, która służy do przetrzymywania lekkich maszyn i rzeczy potrzebnych do produkcji w gospodarstwie które są rzadziej używane. Dzięki tej konstrukcji możemy zyskać więcej przestrzeni i miejsca na codzienne funkcjonowanie w pomieszczeniach gospodarczych - wyjaśnia Grzegorz Zapała.

Zapałowie najpierw wygrali regionalny etap, potem wojewódzki. Pokonali 132 gospodarstwa zgłoszone do konkursu.

- Zdobycie pierwszego miejsca w etapie regionalnym był dla nas sukcesem, a pierwsze miejsce na szczeblu wojewódzkim to już ogromne zaskoczenie. To dlatego, że konkurowaliśmy z gospodarstwami, które działają od pokoleń, a my swoje zakładaliśmy przed 12 laty - mówią małżonkowie. Wtedy pan Grzegorz dostał dom od rodziców, ale wokół domu nie było nic, puste pole. Z czasem zaczęli je zagospodarowywać. Budować pomieszczenia gospodarcze, uprawiać warzywa i upiększać obejście. - Staramy się, żeby na podwórku i w całym gospodarstwie panował porządek, bo wtedy łatwiej zadbać o bezpieczeństwo - podkreślają Zapałowie.

Gospodarze z Posądzy nagrody wojewódzkie odebrali podczas gali organizowanej w Centrum Konferencyjnym Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Podczas małopolskiej gali konkursu przed zgromadzoną publicznością wystąpili młodzi aktorzy amatorzy z zespołów teatralnych „Gagatki” i „Niziołki” działających przy Szkole Podstawowej w Radziemicach oraz grupy teatralnej „Akronauci” działającej przy Centrum Kultury i Wypoczynku w Proszowicach: Patryk Szumara, Ziemowit Duch, Daria Duda, Paulina Duraj, Klementyna Grzesiowska, Aleksandra Rolek i Zofia Kwater. Grupy te działają pod opieką Pań: Katarzyny Duch, Elżbiety Zagórskiej i Danuty Kura.
Młodzi wykonawcy zaprezentowali program artystyczny w „godce krakoski” na który składały się piosenki, monologi i inne formy sceniczne autorstwa Zbigniewa Grzyba.

Podsumowują galę Justyna Kosecka, dyrektor Oddziału Regionalnego KRUS w Krakowie pogratulowała laureatom, wyróżnionym i wszystkim uczestnikom konkursu prowadzonym na wysokim poziomie swoich gospodarstw, w których dużą wagę przykłada się do bezpieczeństwa i higieny przy produkcji rolnej i hodowlanej jak i w obejściach gospodarczych. Podkreśliła, że z roku na rok zwiększa się liczba uczestników konkursu i wzrasta jego poziom.

Zapałowie zwycięzcy konkursu wojewódzkiego będą reprezentowali Małopolskę na ogólnopolskim etapie konkursu KRUS.

Ogólnopolski konkurs

Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne organizuje Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

W Małopolsce w tym roku do konkursu zgłoszono 132 gospodarstwa. Nagrodzono i wyróżniono 9:

I miejsce - gospodarstwo Eweliny i Grzegorza Zapałów z Posądzy, gmina Koniusza, pow. proszowicki. Jako jedno z 16 zwycięskich w etapie wojewódzkim, walczy o laur na szczeblu ogólnopolskim.
II miejsce - gospodarstwo Zbigniewa Frączka z Zabrzeża, gmina Łącko, pow. nowosądecki.
III miejsce - gospodarstwo Katarzyny i Jana Foszczyńskich z Zegartowic, gmina Raciechowice, pow. myślenicki.

Wyróżnione gospodarstwa: Wojciecha Jerzka z Łużnej, pow. gorlicki; Mateusza Budzika z Radlnych, pow. tarnowski; Zofii Kiczka z Borzęcina, pow. brzeski; Katarzyny i Pawła Kiwiorów z Gołaczew, pow. olkuski; Mirosława Krausa z Podsarnia, pow. nowotarski i Janusza Wzorka z Poręby Radlnej, pow. tarnowski.

WIDEO: Dzieci mówią jak jest

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski