Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Producenci warzyw świętują pod Krakowem. Docenili rolników uprawiających kapustę, kalafiory, paprykę. Zabawa z pokazami lotniczymi

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Wideo
od 16 lat
Małopolskie Święto Warzyw w Pobiedniku w gminie Igołomia-Wawrzeńczyc zorganizowano trzynasty raz. To okazja do dziękowania za tegoroczne zbiory w tym zagłębiu warzywnym znanym w województwie, całym kraju a nawet poza granicami. To także okazja do wybrania najlepszych rolników, producentów warzyw, których wicemarszałek Senatu Marek Pęk uhonorował tytułami Liderów Produkcji Warzyw.

W niedzielę, 3 września świętującym rolnikom, mieszkańcom gminy towarzyszyli przedstawiciele parlamentu oraz władz wojewódzkich, powiatowych i gminnych, a także miłośnicy lotnictwa, bo święto było na terenie Aeroklubu Krakowskiego w Pobiedniku Wielkim, który w tym roku świętuje 95-lecie i przygotował pokazy lotnicze.

Święto warzyw z degustacją smakołyków

Doroczne Małopolskie Święto Warzyw w gminie Igołomia-Wawrzeńczyce gromadzi producentów warzyw z całego regionu. Tutaj władze dziękują wszystkim rolnikom za trudy ich pracy i za to, że na stołach nie brakuje zdrowej żywności. Podczas imprezy były degustacje tradycyjnych przysmaków. Były sałatki z kalarepy, zapiekanki i tarty z kalafiora, pasztet z selera, kapusty i lecza w wielu odmianach. Na terenie Aeroklubu Krakowskiego w Pobiedniku Wielkim od rana w niedzielą były prezentacje firm, pokazy sprzętu rolniczego oraz miasteczko zabaw dla dzieci i wiele atrakcji dla dorosłych.

Oficjalne rozpoczęcie imprezy zaczęto od mszy św. w Pobiedniku Małym. Po niej korowód przeszedł na teren Pobiednika Wielkiego, gdzie nagrodzono najlepszych rolników, doceniono mieszkańców dbających o estetykę posesji, zagród i ogrodów.

Liderzy produkcji warzyw zostali nagrodzeni

W tym roku liderami zostali Karolina Skalska z mężem Dominikiem oraz Sebastian Zastawny z żoną Agnieszką. To oni uzyskali tytuły Liderów Produkcji Warzyw Gminy Igołomia-Wawrzeńczyce 2023 roku. Tegoroczni najlepsi producenci pochodzą z miejscowości Stręgoborzyce. Tytuł, który otrzymali nadawany jest w uznaniu pracy i trudu wszystkich rolników, którzy produkują warzywa na rynki krajowe i zagraniczne.

- Prowadzimy gospodarstwo rolne o powierzchni 14 ha, w tym grunty własne oraz dzierżawione. Produkujemy kalafiory, brokuły, paprykę, selery, kalarepę, kapustę - mówi nam Sebastian Zastawny i jego żona Agnieszka.

Z druga para liderów małżeństwem Karolina i Dominikiem Skalskimi znają się od lat, mieszkają w tej samej wiosce.

- Mamy podobnej wielkości gospodarstwa i ten sam rodzaj upraw - dodaje Karolina Skalska, której towarzyszy mąż Dominik.

Karolina i Dominik Skalscy odziedziczyli gospodarstwo rolne od rodziców obu małżonków. Prowadzą je od 13 lat. Skalscy maja trójkę dzieci: dwie córki i syna, którzy pomagają w pracach w gospodarstwie. Produkcja warzyw prowadzona jest w cyklu całorocznym od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Warzywa sprzedawane są na rynku lokalnym, krajowym. Tegoroczni liderzy od dawna stawiają na rozwój i unowocześnienie gospodarstwa. Kupują maszyny unowocześniające produkcję z dotacji zewnętrznych oraz własnych funduszy.

Druga para małżonków - Liderów Produkcji Warzyw - Sebastian i Agnieszka Zastawni od 21 lat wspólnie prowadzą gospodarstwo rolne. Rodzice pana Sebastiana przekazali mu gospodarstwo o powierzchni 4 ha, potem wraz z żoną stopniowo w powiększali ten areał do powierzchni ponad 9 ha. Obecnie prowadzą gospodarstwo rolne o łącznej powierzchni 14 ha, (w tym ponad 4 ha to grunt dzierżawiony). Państwo Zastawni mają trzech synów, którzy pomagają w codziennych pracach. Produkowane w gospodarstwie warzywa sprzedają są na giełdzie w Katowicach oraz do miejscowych hurtowni. Zastawni także unowocześniają swoją produkcję poprzez zakup sprzętu.

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego przygotował dla Liderów Produkcji Warzyw statuetki, które wręczył wicemarszałek Senatu Marek Pęk, a kolejne statuetki i nagrody wręczyli wójt gminy Igołomia-Wawrzeńczyce Józef Rysak i przewodniczący Radny Gminy Stefan Nawrot. Nagrody i prezenty przygotowali także sponsorzy. A następnie senator marek Pęk i wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka odznaczyli liderów odznakami honorowymi „Zasłużony dla Rolnictwa” przyznanymi przez Roberta Telusa, ministra rolnictwa i rozwoju wsi w uznaniu pracy, trudu rolników przyczyniających się do rozwoju rolnictwa.

Gmina Igołomia-Wawrzeńczyce - zagłębie warzywne

- Tegoroczne zbiory są dobre. Szczęśliwie omijały nas niesprzyjające warunki pogodowe: susze i nawałnice. Natomiast warzywa nieco podrożały. Choć te podwyżki nie odpowiadają w pełni na wzrosty cen, z którymi rolnicy muszą się liczyć w kwestii środków ochrony roślin i nawozów, a także energii i paliwa - mówi Józef Rysa, wójt gminy Igołomia-Wawrzeńczyce.

W tej gminie ziemie są dobre i urodzajne. Tu od lat produkuje się kapistę biała, czerwona, pekińską oraz kalafiory, brokuły, paprykę.

- To warzywa z których słynie nasza gmina, a teraz ostatnio jest dodatkowo coraz więcej warzyw korzeniowych, czyli marchwi, pietruszki, selera. Rolnicy odchodzą też od upraw w niskich tunelach, bo to cięższa praca ze względów zdrowotnych, problemów z kręgosłupem - wskazuje szef gminy.

Małopolskie Święto Warzyw to także okazja do nagrodzenia mieszkańców, którzy dbają o swoje zagrody, posesje i ogródki. W tych trzech kategoriach zorganizowane zostały konkursy i przyznawane nagrody.

Władze gminy zasłużone dla kultury

Tradycją Małopolskiego Święta Warzyw jest honorowanie osób zasłużonych. Centrum Kultury i Promocji w Igołomi-Wawrzeńczycach przekazało odznaczenia "Zasłużony dla Kultury Gminy Igołomia-Wawrzeńczyce" wójtowi Józefowi Rysakowi i przewodniczącemu rady Stefanowi nawrotowi, jako wyraz uznania za tworzenie i wspieranie działań centrum kultury. Odznaczenia przekazała Agnieszka Wawrzeń, dyrektor CKIP.

Po tych wyróżnieniach przedstawiciele poszczególnych wiosek w gminie Igołomia-Wawrzeńczyce wręczali kosze warzyw dla gości XIII Małopolskiego Święta Warzyw. A potem przyszedł czas na występy dzieci z przedszkoli oraz szkół z gminy Igołomia-Wawrzeńczyce.

Wielką atrakcją święta był także pokaz lotniczy, na który zaprosiły władze Aeroklubu Krakowskiego w Pobiedniku Wielkim.

Reprezentanci gminy Jerzmanowice-Przeginia wygrali konkurs na wieniec dożynkowy

Dożynki powiatu krakowskiego w gminie Skawina. Rolnicy dzięk...

Zmiany w Kodeksie Pracy od 26 kwietnia

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski