Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Woda w rzekach opada. Alarmy odwołane, ale strażacy kontrolują sytuację i wciąż pompują wodę z podwórek

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Woda w rzece Rudawie znacznie opadła. Odwołano alarm przeciwpowodziowy, jednak stan ostrzegawczy na rzece jest przekroczony
Woda w rzece Rudawie znacznie opadła. Odwołano alarm przeciwpowodziowy, jednak stan ostrzegawczy na rzece jest przekroczony Wojciech Matusik
Stan ostrzegawczy wciąż utrzymuje się na rzece Rudawie w gminie Zabierzów, alarm przeciwpowodziowy został odwołany, ale służby wciąż są w pogotowiu. Ta sytuacja jeszcze nie jest unormowana. W Skawinie natomiast odwołano pogotowie przeciwpowodziowe związane z wysokim stanem Skawinki i zatorem na Kanale Łączańskim w Wielkich Drogach.

Z pozostałościami po podtopieniach podwórek i zalaniach piwnic borykają się wciąż mieszkańcy powiatu krakowskiego. Strażacy są jeszcze wzywani do pomocy w wypompowywaniu wody. Ludzie porządkują to, co woda zniszczyła, sprzątają naniesiony muł i śmieci.

Zabierzów: alarm odwołany pogotowie zostało

- Alarm z gminie Zabierzów został odwołany, ale pogotowie przeciwpowodziowe jeszcze obowiązuje. Stan Rudawy stabilizuje się. To rzeka, która bardzo szybko przybiera i szybko opada. Najwyższy stan jaki odnotowaliśmy w poniedziałek, 5 lutego na wodowskazie w Szczyglicach to 416 cm. Podczas gdy stan alarmowy to 380 cm. Dzisiaj od rana poziom sięgał 375 cm - mówi nam Marcin Cieślak, prezes Zarządu Gminnego OSP w Zabierzowie.

W gminie wciąż działa zespół kryzysowy i strażacy monitorują stan wód. Małe potoki wciąż są wypełnione wodami spływającymi do Rudawy. Wody przybywa, ale w mniejszym tempie co pozwala na minimalne spadki poziomu Rudawy. Prezes wskazuje że stan ostrzegawczy wciąż jest, bo na Rudawie wynosi on 340 cm. Jeszcze sporo wody musi opaść.

- Podczas poniedziałkowych podtopień znaleźliśmy się w nietypowej sytuacji zimowych podtopień. Nie pamiętam, żeby kiedykolwiek była taka sytuacja na początku lutego. Kiedyś zdarzyły się w lutym roztopy i duże wzbierane wód z tego powodu. Jednak tym razem to nie była kwestia roztopów. Jest po odwilży, roztopy było około dwa tygodnie temu - mówi Marcin Cieślak.

Skawina: minęło zagrożenie powodziowe

W Skawinie także odwołano pogotowie przeciwpowodziowe, które obowiązywało w poniedziałek. Było ono związane nie tylko w podniesionym poziomem wody na Skawince w Rzozowie i przekroczeniem stanu ostrzegawczego, ale także z dużym zatorem na Kanale Łączańskim w Wielkich Drogach i groźba zalania kilku posesji.

Kolejnym problemem w gminie Skawina były lokalne podtopienia w Jaśkowicach. Tu także były zagrożenia zalania terenów mieszkalnych. Było wiele interwencji strażaków. We wtorek, 6 lutego od rana sytuacja się stabilizowała i pogotowie zostało odwołane.

Najtrudniejsza sytuacja na pięciu rzekach

Wtorek (6.02.2024) rano w Małopolsce stany ostrzegawcze były przekroczone na rzekach:

  • W Oświęcimiu na Sole stan ostrzegawczy wynosi 370 cm, a stan wody wynosił 443 cm.
  • W Balicach na Rudawie stan ostrzegawczy 340 cm, a stan wody wynosił 375 cm.
  • W Biskupicach na Szreniawie stan ostrzegawczy 410 cm, a stan wody wynosił 416 cm.
  • W Jawiszowicach na Wiśle stan ostrzegawczy 480 cm, a stan wody 552 cm.
  • W Gorlicach na Sękówce stan ostrzegawczy 390, a stan wody 404 cm.
Rozlewisko w Ojcowie. Rzeka Prądnik wystąpiła z brzegów

Pod Krakowem pogotowie przeciwpowodziowe. Podtopienia, rozle...

Jak alkohol działa na nasz organizm. Ostrzegamy kierowców

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski