Proszowice. Wojewoda ma zastrzeżenia do planu. Bloki na Leśnej niższe?

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Osiedle w rejonie ulic Zagrody Królewskie i Leśnej
Osiedle w rejonie ulic Zagrody Królewskie i Leśnej archiwum
Udostępnij:
Wojewoda małopolski uznał, że niektóre zapisy planu zagospodarowania przestrzennego dla Proszowic są niezgodne ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. Wątpliwości służb wojewody dotyczą m. in. przyjętej maksymalnej wysokości budynków.

FLESZ - Oszuści podszywają się pod numer ZUS-u

Plan zagospodarowania przestrzennego dla obszaru Proszowic został przyjęty przez Radę Miejską w lutym ubiegłego roku. Tymczasem stanowisko wojewody, mówiące o niezgodności zapisów planu ze studium, nosi datę 5 stycznia br. Zastrzeżenia dotyczyły „niektórych wskaźników zagospodarowania terenu lub parametrów kształtowania zabudowy”. W związku z otrzymaniem stanowiska wojewody burmistrz Proszowic Grzegorz Cichy zamieścił na stronie internetowej informację, że część z przyjętych parametrów i wskaźników może ulec zmianie. Chodzi m. in. o maksymalną wysokość budynków oraz tzw. wskaźnik powierzchni biologicznie czynnej.

- Pismo wojewody nie oznacza, że plan jest nieważny, albo że jego zapisy przestały obowiązywać. Wszystkie decyzje o pozwoleniu na budowę, które zostały na jego podstawie wydane, są ważne. Wojewoda ma jednak pewne wątpliwości, na które staraliśmy się odpowiedzieć – zapewnia burmistrz Proszowic Grzegorz Cichy i dodaje, że po konsultacji z Instytutem Rozwoju Miast (podmiot, który opracował plan zagospodarowania dla Proszowic) do Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego zostało przesłane pismo, w którym gmina odniosła się do wątpliwości służb wojewody.

O ile wydane do tej pory na podstawie planu decyzje o pozwoleniach na budowę są ważne, to sprawa zastrzeżeń Urzędu Wojewódzkiego może mieć wpływ na sprawy będące w toku. Takie, jak choćby opisywana przez nas w grudniu budowa bloków wielorodzinnych w rejonie ulic Zagrody Królewskie i Leśnej w Proszowicach. O sprawie pisaliśmy szeroko tutaj: https://dziennikpolski24.pl/proszowice-szesciopietrowy-budynek-budzi-sprzeciw-mieszkancow/ar/c9-15958243

Przypomnijmy, że deweloper zaplanował tam budowę dwóch bloków, z których każdy miałby mieć sześć kondygnacji. Pozwalają mu ta obecne zapisy planu. Tymczasem mieszkańcy budynków już istniejących nie chcą się z tym pogodzić. Twierdzą, że byliby w stanie zaakceptować budynki czteropiętrowe. Dopóki kwestia zapisów w planie, określająca maksymalną wysokość budynków, nie zostanie ostatecznie rozstrzygnięta, organ wydający pozwolenia na budowę (Starostwo Powiatowe w Proszowicach), może wstrzymać się z jego wydaniem dla inwestycji na Leśnej.

- Naszą intencją w tym wypadku będzie znalezienie kompromisu między oczekiwaniami mieszkańców, a planami inwestora. Rozmawiałem już na ten temat z deweloperem i przekazałem mu nasze stanowisko – mówi burmistrz.

Kompromis mógłby polegać na przykład na wprowadzeniu do planu zapisu, zmniejszającego maksymalną wysokość budynków z 18 do 16 metrów. Wtedy na Leśnej mogłyby powstać bloki pięciopiętrowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie