Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Węgrzce. Dawny pomnik Armii Radzieckiej ktoś przemalował na kolory ukraińskiej flagi. Trwa dyskusja, a pomnik jest po dekomunizacji

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Pomnik w centrum Węgrzc przeszedł dekomunizację, a teraz został pod osłoną nocy przemalowany na kolory flagi ukraińskiej
Pomnik w centrum Węgrzc przeszedł dekomunizację, a teraz został pod osłoną nocy przemalowany na kolory flagi ukraińskiej Fot Piotr Subik
W Węgrzcach w gminie Zielonki ktoś przemalował dawny pomnik stojący w centrum wioski. Teraz jest w kolorze niebiesko-żółtym jak flaga ukraińska. Pomnik został odsłonięty w 1980 roku, miał upamiętniać poległych żołnierzy Armii Radzieckiej, ale jednocześnie dedykowano go mieszkańcom zamordowanym przez Niemców. Te napisy w ramach dekomunizacji zniknęły, obelisk od kilku lat stał bez wskazywania co upamiętnia.

Dawny pomnik Armii Radzieckiej przemalowany na kolory ukraińskiej flagi

Teraz dawny pomnik ma swoją dalszą historię, którą jednak nie jest oficjalnie prezentowana ani przez gminę gminę, ani sołectwo. Pomnik został przemalowany po kryjomu nie wiadomo przez kogo. Wiadomo tylko, że "malarze" przybyli nocą w piątek 18 marca 2022 r.

Przemalowanie pomnika czy pozostałości po pomniku stojącym na terenie sołeckim, uznałam za wandalizm i zgłosiłam na policję. Uważam, że malowanie po czymkolwiek publicznym według własnego uznania - czy są to przystanki, mury, czy cokolwiek innego - jest wandalizmem. Jeśli na przystanku pojawią się jakieś napisy, to nie zastanawiamy się, czy bazgroły mają słuszne przesłanie, tylko uznajemy je za akt wandalizmu. Dlatego tutaj jest tak samo. Wspieramy Ukrainę, pomagamy uchodźcom, ale na wandalizm reagujemy. Tym bardziej, że jako sołtys muszę - prędzej czy później - pomyśleć o zmyciu tego pomnika i wydaniu na to sołeckich pieniędzy - mówi Magda Listoś, sołtys Węgrzc.

Mieszkańcy przypominają, że pomnik ma swoją historię, która wywoływała emocje od dawna.

Pomnik został usytuowany staraniem osób, które były przekonane do minionego systemu. A posadowiono go w miejscu dawnej kapliczki, która musiała zostać wówczas zdemontowana i przesunięta nieco dalej. To nie podobało się wówczas wielu osobom - mówi jedna z mieszkanek.

Niektórzy dodają, że do tego inicjatorzy ustawienia pomnika sprytnie ułożyli napis upamiętniając żołnierzy Armii Radzieckiej wraz z upamiętnieniem mieszkańców poległych w czasie wojny. Byli i tacy, którzy mówili, że oprawcy i ofiary zrównano na jednym pomniku, co mogło być gwarantem utrzymania pomnika. Jednak dekomunizacji się nie oparł.

W urzędzie gminy Zielonki dowiedzieliśmy się, że są pisma - korespondencja z Instytutem Pamięci Narodowej z okresu dekomunizacji pomnika z lat 2017-2019. A przypomnijmy, że pomnik powstał w 1980 roku z napisem: „Żołnierzom Armii Radzieckiej, poległym w dniach 17–18 stycznia 1945 roku oraz poległym i pomordowanym przez okupantów hitlerowskich mieszkańców gminy. Społeczeństwo w 35. rocznicę wyzwolenia”.

Instytut Pamięci Narodowej wystąpił o dekomunizację tego pomnika zgodnie z ustawą o zakazie propagowania komunizmu. Po uzgodnieniu sprawy likwidacji napisu litery zostały skute na polecenie przedstawicieli IPN.

Pani sołtys zaznacza, że zastanawiano się w sołectwie jak zagospodarować to miejsce i jaki napis na pomniku zrobić. Być może upamiętnić mieszkańców poległych w czasie wojny, którzy byli tu upamiętnieni, ale o tym ma zdecydować ogół mieszkańców, gdy sołectwo zdobędzie pieniądze na nową aranżację pomnika.

Cokół po figurze sowieckiego marszałka ma teraz barwy Ukrainy

Kraków. Cokół po pomniku Koniewa w ukraińskich barwach. Ucho...

FLESZ - 7-krotny wzrost zainteresowania służbą w WOT

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski