MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ćmy

Grzegorz Tabasz
Jeśli lubicie przesiadywać na tarasie, spójrzcie uważniej na zachowanie nocnych motyli. Ćmy lecą do światła jak zaczarowane. Tłuką się do upadłego i najczęściej tracą życie.

To nie jest zwyczajne oślepienie nocnego zwierzaka. Oczy owada są zbudowane z tysięcy małych oczek. My widzimy regularne plamy, owady rozmytą mozaikę. I jeszcze coś: takie oko doskonale nadaje się do nawigacji. Starczy utrzymywać stały kąt ruchu ciała względem promieni światła, by utrzymać kurs. Pod warunkiem, że są to biegnące równolegle promienie odległych gwiazd czy księżyca.

Żarówka daje promieniste światło i zasady owadziej nawigacji sprawiają, że ćmy zaczynają poruszać się po spirali. Skutki nocnej iluminacji są fatalne. Oświetlone miasta i ulice stały się pułapką dla nocnych owadów.

Są poważne podejrzenia, iż swoiste zanieczyszczenie przestrzeni sztucznym światłem jest powodem drastycznego spadku liczebności nocnych owadów.

Coś w tym jest. Dwie, trzy dekady temu pod latarniami w środku miasta wirowały roje ciem. Dzisiaj to bardzo rzadki widok.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski