Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konsultacje w sprawie przyszłości Płaszowa i Rybitw dobiegają końca. Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości "Klaster Rybitwy" wyciąga wnioski

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Tzw. krakowski Manhattan
Tzw. krakowski Manhattan mat. prasowe
Dobiegają końca konsultacje społeczne dotyczące rozwoju oraz kierunków przekształceń części terenów Dzielnic XII i XIII. Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości "Klaster Rybitwy" podsumowuje co udało się ustalić po serii spotkań, w których intensywnie uczestniczyło wiele środowisk. Wśród głównych obaw mieszkańców pojawił się wzrost tranzytu samochodowego, zajmowanie miejsc parkingowych, podtopienia, a także wzrost uciążliwości odorowych. - Wykorzystajmy ten obszar nie po to, by coś lub kogoś zniszczyć; nie po to, by wprowadzić tu 50 czy 100 tys. mieszkańców i zmultiplikować ich problemy, lecz po to, by uzupełnić ten zaniedbany rejon Krakowa bazową infrastrukturą, instytucjami społecznymi, terenami rekreacji, zieleni i uczynić go wydajnym, atrakcyjnym miejscem zamieszkania i pracy - wyjaśnia Remigiusz Tytuła, prezes Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości "Klaster Rybitwy".

Konsultacje rozpoczęły się 17 lipca br. i obecnie jeszcze trwają do 1 grudnia 2023 r.

Jak tłumaczy nam Emilia Król z biura prasowego UMK: - Prowadzone Konsultacje społeczne dotyczące koncepcji rozwoju oraz kierunków przekształceń części terenów Dzielnic XII i XIII dotyczą większego obszaru niż obszar objęty projektem planu „Nowe Miasto”. Obejmują teren zlokalizowany pomiędzy ul. Mierzei Wiślanej od zachodu - Jana Surzyckiego - Christo Botewa - Tadeusza Śliwiaka - ul. Trakt Papieski od północy - granicą Gminy Kraków w kierunku południowym do torów kolejowych relacji Kraków - Tarnów - północną granicą terenów kolejowych w kierunku zachodnim do ul. Mierzeja Wiślana.

- Po ich zakończeniu, firma która na zlecenie Urzędu Miasta Krakowa je przeprowadza, opracuje raport końcowy z konsultacji. Ma na to 30 dni - dowiadujemy się z krakowskiego magistratu i dodaje: Przygotowany raport z konsultacji będzie zawierał kompleksowe dane dotyczące oczekiwań różnych grup biorących udział w konsultacjach tj. mieszkańców, przedsiębiorców, osób zainteresowanych.

Jak dodaje Emilia Król: - Opierając się wyłącznie na analizie poruszanych w badaniu ankietowym zagadnień, wśród najważniejszych problemów wskazywanych przez mieszkańców, znalazły się kwestie dotyczące niedostatecznie rozwiniętej infrastruktury drogowej w tym pieszej, kwestia odoru z zakładów przemysłowych i oczyszczalni, niezadowalająca oferta komunikacji publicznej, czy też niewystarczająca liczba zagospodarowanych terenów zielonych.

Blisko 3 tys. osób wypełniło ankietę

W pierwszym etapie konsultacji, który polegał na wypełnianiu ankiety wzięły udział 2982 osoby. Wyniki ankiety posłużyły jako materiał pomocniczy dla zrealizowanych w październiku br. pięciu warsztatów planowania, z których trzy miały charakter ogólnomiejskich warsztatów przyszłościowych, natomiast dwa kolejne odbywały się w formule partycypacyjnych warsztatów dzielnicowych. W warsztatach wzięło udział ponad 250 osób. Ostatnim etapem procesu konsultacyjnego były realizowane w okresie od 30 października do 27 listopada telefoniczne dyżury eksperckie. W tym okresie przeprowadzono 5 takich dyżurów.

W konsultacjach brały udział różne środowiska

- W całym procesie konsultacji społecznych nasza organizacja, zrzeszająca przedsiębiorców z tego rejonu, uczestniczyła bardzo aktywnie, podejmując interwencje w trackie przygotowań - mówi Remigiusz Tytuła, prezes Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości "Klaster Rybitwy".

Jak podkreśla Fundacja, w przeprowadzonej ankiecie zaledwie 5 proc. osób wskazało, że konieczne jest zwiększenie miejsc pod zabudowę mieszkaniową w Dzielnicach XII i XIII.

- Na pytanie, ilu mieszkańców mogło by się tu jeszcze zmieścić, najczęstszymi odpowiedziami były te wskazujące przedział między 5-15 tysięcy (red. a nie planowane 50 - 100 tys.) - tłumaczy Tytuła.

Przemysłowy charakter terenu objętego konsultacjami

Jak wskazuje Fundacja, część terenów po zachodniej stronie oczyszczalni na terenie Płaszowa wykorzystuje głównie istniejące od lat obiekty i infrastrukturę. Z kolei po wschodniej stronie oczyszczalni ma miejsce dynamiczny rozwój - powstają hale magazynowo-logistyczne i produkcyjne.

- Na pewno z całego cyklu spotkań nie można wysnuć wniosku, że mieszkańcy chcą pozbyć się z tego obszaru przedsiębiorców całkowicie. Na spotkaniach częstokroć wskazywany był komplementarny wymiar układu miejsce zamieszkania – miejsce pracy. Ograniczenie czasu dojazdów i transportochłonności ma przecież wymiar nie tylko społeczny, ale też ekologiczny, co podkreślali uczestniczący w warsztatach eksperci tacy jak Mariusz Waszkiewicz z Towarzystwa na Rzecz Ochrony Przyrody czy dr hab. inż. arch. Kinga Racoń-Leja z Politechniki Krakowskiej - wylicza Remigiusz Tytuła.

Zajęcie się odorem to podstawa

Temat odoru we wspominanej części Krakowa to problem nie tylko mieszkańców, ale również i przedsiębiorców. Jak tłumaczy "Klaster Rybitwy" - "ten argument wykorzystywany jest często do stygmatyzacji wszystkich prowadzących tu działalność gospodarczą". Jak wskazują przedsiębiorcy, "tematem należy zająć się kompleksowo i zastosować takie same rozwiązania czy wymogi wobec każdego podmiotu, który generuje plany zmniejszania uciążliwości, a w ostateczności zmianę lokalizacji przy wskazaniu przez miasto nowego miejsca, odszkodowań, a także uzyskania zgody mieszkańców z nowej lokalizacji.

To jednak nie wszystko. W kwestii odorowej wskazywano również na problem przyłączenia nowych osiedli do starej infrastruktury kanalizacyjnej, a także nielegalnych wysypisk śmieci.

Wielkie zaległości Krakowa

- Głównym wnioskiem ze spotkań jest stwierdzenie, że Kraków ma gigantyczne zaległości względem całego tego regionu. Porywa się z motyką na słońce, snując wizje nowej dzielnicy, podczas gdy od dekad nie jest w stanie zapewnić na tym obszarze zupełnie podstawowych standardów cywilizacyjnych - podsumowuje Tytuła.

"Klaster Rybitwy" wymienia też wspólne interesy mieszkańców, pracowników i przedsiębiorców tego obszaru, a wśród nich m.in. rozbudowę ul. Domagały, budowę chodników, przejść dla pieszych i ścieżek rowerowych, a także wzmocnienie komunikacji i włączenie w obsługę komunikacyjną kolei. Jest również mowa o budowie linii tramwajowej i wydajnego systemu kanalizacji burzowej i sanitarnej.

Wśród spraw szczególnie ważnych dla mieszkańców znalazły się m.in. inwestycje w infrastrukturę społeczną: przedszkola, szkoły, apteki, przychodnie, domy kultury, a także większy dostęp do usług: fryzjer, restauracje. Zaznaczono też konieczność wygospodarowania terenów zielonych.

- Zamiast megalomańskich wizji przyszłości, nie mających pokrycia w miejskiej kasie, urzędnicy dostali raczej wskazanie by zająć się tu i teraz zupełnie podstawowymi funkcjami miejskimi i raczej wykorzystać, skorygować i uzupełnić obecny stan zagospodarowania niż radykalnie go przekształcać - podsumowuje Fundacja.

Konsultacje jako dobry krok w uzyskaniu porozumienia?

Przypominamy, że prace nad planem miejscowym, który miał umożliwić budowę nowej dzielnicy na terenie Płaszowa i Rybitw rozpoczęły się w maju 2019 r. Plan spotkał się jednak z dużym sprzeciwem przedsiębiorców, którzy twierdzili, że tzw. Nowe Miasto zablokuje im możliwość rozwoju. Za realizacją krakowskiego Manhattanu optowali zaś mieszkańcy, którzy widzieli w tym szansę na wyniesienie się z Płaszowa i Rybitw firm. W marcu br. radni miejscy już po pierwszym czytaniu uchwały wyrzucili projekt planu miejscowego do kosza. Temat jednak nie został całkowicie porzucony. Chcąc wypracować wspólny plan na zagospodarowanie tych terenów, urzędnicy podjęli uchwałę kierunkową do prezydenta Jacka Majchrowskiego, by ten przeprowadził konsultacje społeczne w sprawie przyszłości Rybitw oraz Płaszowa.

Oto najcenniejsze marki na świecie!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski