MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przekopnica wiosenna

Grzegorz Tabasz
Przyroda. Skrzyżowanie Obcego z horroru Ridleya Scotta z owadem. Jeśli sześciocentymetrowego stwora obejrzeć od spodu, to okaże się niegroźnym skorupiakiem. Krewniak raka stawowego i stonogi.

Pojawia się znienacka w kałużach tuż po wiosennych roztopach. Czyli lada chwila. Znika bez śladu, gdy termometr pokaże 15 stopni ciepła. Gdzie ją można spotkać? Wszędzie. I nigdzie. To kwestia szczęścia. W błotnistej, odstręczającej kałuży gdzieś na miedzy. W przydrożnej fosie. Trzeba zerknąć na dno. Pogrzebać patykiem. Po co? Z ciekawości.

Drzewo genealogiczne przekopnicy liczy dobre 220 milionów lat. I od tej pory nie zmieniła się ani o jotę. Ta sama konstrukcja, która pojawiła się na ziemi razem z dinozaurami. Wielkie gady zniknęły bez śladu, one zaś egzystują jak gdyby nigdy nic. Zatrzymana w czasie żywa skamielina. Obiekt moich westchnień.

Nigdy jej nie spotykałem, choć do wielu wiosennych kałuż wściubiłem ciekawski nos. Ma fascynujący sposób rozmnażania. Przy nich wszystkie genderowe nowinki to pestka. Królestwo za przekopnicę!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski